BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkáltató is küldethet beteglátogatót a dolgozóihoz

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ellenőriztetheti a keresőképtelenséget elbíráló orvosokat. A rendszer célja az egységes szakmai eljárás megkövetelése.

2004. október 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ha az orvos nem tartja be a keresőképtelenségi elbírálás szabályait, rendszeresen túllépi az ajánlott időegységeket, az OEP ellenőriztetheti a praxist. A keresőképtelenségi monitoring rendszer nyilvántartja az összes betegállományba vett egyént egy hét késéssel, így nyomon követi az orvosokat, betegeket egyaránt – mondta lapunknak Móricz Ferenc, az OEP egészségügyi szakértői és alágazatfejlesztési főosztályának vezetője.

Az orvosok egységes eljárását segíti a nemrégiben létrehozott irányelv rendszer, amelyet Juhász Ferenc, az Országos Orvosszakértői Intézet főigazgatója szerkesztett. Az új irányelvek és a keresőképtelenség elbírálása esetében a kötelező alkalmazás október 1-jén lépett hatályba. A kötet tartalmazza a fogyatékosság, az átmeneti és a tartós munkaképesség-csökkenés elbírálására vonatkozó információkat – mondta Móricz Ferenc.
A felülvéleményező főorvosok szakmai indoklást kérhetnek és szankcionálást kezdeményezhetnek, így mód van az orvos keresőképtelenség-elbírálási jogának megszüntetésére is. Az OEP a megyei pénztáraknál tevékenykedő, köztisztviselői jogállású ellenőrző főorvosaival és az erre a feladatra szerződéses formában alkalmazott, klinikusi szakképesítésű felülvéleményező főorvosokkal ellenőriztet. A felülvéleményező főorvosok legalább 20–20 praxist ellenőriznek naponta, a harminc napot túllépő keresőképtelen beteget minden esetben meg kell vizsgálniuk, ha az illető fekvőbeteg, akkor az otthonában kell felkeresni. Ha ellentétes szakmai vélemény alakul ki az orvos és a felülvéleményező főorvos között, akkor a beteget a főorvosi bizottság elé kell rendelni.

Az elsődleges szempont az egységes szakmai eljárás megkövetelése – mondta Móricz Ferenc. Elmondása szerint a beteg az egészségügyi járulék fejében jogosultságokkal és kötelezettségekkel rendelkezik: joga van betegség esetén a táppénzre, viszont kötelessége betartani az orvos utasításait, nem hátráltathatja gyógyulását és nem állhat ellen az ellenőrzésnek. A betegek részéről utóbbi tehát kötelesség, az orvosok részéről pedig az előírt szakmai szabályok betartásának egyik ellenőrzési formája. A Magyar Orvosi Kamara közelmúltban tartott ülésén elhangzott, hogy mivel az ellenőrzés nem korlátozza az orvos gyógyítási jogát, nincs benne semmi kivetnivaló.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet