A jegybank elnöke a Reutersnek adott interjújában úgy vélekedett, hogy Magyarországnak az elsők között kellene teljesítenie a konvergenciaprogramot, ehhez képest az utolsók között kullog. Járai Zsigmond az interjúban intézkedéseket sürgetett a költségvetési hiány csökkentésére. Az elmúlt években Magyarország inkább távolodott az eurózónától ahelyett, hogy közeledett volna hozzá – vélekedett az elnök. Szégyennek nevezte, hogy Magyarország a konvergenciaprogrammal az utolsók közé került, ahelyett, hogy az elsők között lenne – mondta Járai.
A bankelnök egyetértett az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank szerdán közzétett jelentésében foglaltakkal, miszerint az elsőrendű feladat az államháztartás rendbetétele, szerinte ez vezethet a piac bizalmának helyreállításához. Járai egyetért a központi bankra vonatkozó törvényeket illető európai bírálatokkal is. A jegybankelnök szerint is módosítani kell a banktörvényt, de nem úgy, ahogy azt a kormány gondolja. Megjegyezte, hogy mind a szocialisták vezette kormány által korábban hozott törvények, mind pedig azok, amiket most kíván módosítani, még távolabbra viszik a jegybankot az eurózónától. A törvényeken „helyes lenne módosítani”, ám a mostani módosítás a kívánatossal szemben pontosan ellentétes irányú. Erősen negatív minősítést kapna Magyarország a Dresdner Bank londoni befektetési részlegétől, ha a parlament elfogadná a monetáris tanács átalakítását célzó kormánypárti indítványt – írja a hvg.hu. A cég közleménye szerint a monetáris tanács tervezett új kinevezési gyakorlata növelné a kormány befolyását a jegybanki testület felett.
