Az adórendszer igazságosságának erősítése alapvetően az átlagos és átlag alatti jövedelemmel rendelkező, jellemzően munkaviszonyban állók reáljövedelmének a nemzetgazdasági átlagnál gyorsabb növekedését biztosítja – áll az adótörvény-módosításokhoz készült háttéranyagban. A semlegesség elvét fedezik fel a dokumentum jegyzői abban, hogy a forrásadó 25 százalékra emelésével harmonizálják a tőke- és a munkajövedelmek adóterheit.
A Pénzügyminisztérium számításai szerint a kétkulcsos adótábla előnyeit a havi bruttó 450 ezer forintnál többet keresők esetében negligálja a nyugdíjjárulék-plafon kitolása 6 millió forint éves jövedelemig. A kedvezmények igénybevételének évi 100 ezer forintban történő maximálása valamivel több mint 60 ezer adózót érint.
A forrásadó jövőre 25 százalékra emelkedik, de egy átmeneti rendelkezés értelmében a 2004-es üzleti évről szóló beszámoló mérlegében bármely idei vagy korábbi évre jóváhagyott osztalék, részesedés kifizetése még az idei, vagyis 20 százalékkal adózik a társas vállalkozások esetében, ha a kifizetés 2005 december 31-éig megtörténik.
Jövő januártól a tízezer legnagyobb adózónak elektronikus úton kell teljesítenie az adóbevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét, az APEH által ingyenesen biztosított chip-kártyás elektronikus aláírással. A módosítás szerint 2005. április 1-jétől önkéntesen bármely adózó beadhatja elektronikus úton az adóbevallását. A személyi jövedelemadó bevallásának benyújtási határideje május 20-ára változik.
