Gyurcsány Ferenc miniszterelnök múlt heti bejelentése alapján a kormány holnap nyújtja be a 2005-ös költségvetési évről szóló törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. A sajtóhoz kikerült példányban még nem szerepeltek a tervezett hiányt mutató számok, de a makrofeltételekből kikalkulálható, hogy nagyságrendileg milyen nominális deficittel számolhat a kormány. Számításaink szerint jövőre 20–37 milliárd forinttal csökkenhet az ideihez képest az államháztartás uniós statisztika szerinti eredményszemléletű (ESA) hiánya. Ez a jövőre várt nominális bruttó hazai termék (GDP) 0,13 százaléka. Ehhez az idei és a jövő évi GDP-t, illetve a tárca által közölt hiánymutatókat vettük alapul. A tényleges pénzforgalmat bemutató elszámolási rend (GFS) szerinti hiány ennél jóval nagyobb mértékben mérséklődhet, ám ennek megalapozottságához kevesebb fogódzót ad a törvényjavaslat. Azt lehet tudni, hogy a tárcáknak a nyáron szétküldött 2005-ös tervezési köriratban 2 százalékpontos pénzforgalmi deficitcsökkentést jelzett a PM, ami akkor 5,8-ról 3,8 százalékra szorított GFS-hiányt jelentett. Időközben nagyot fordult a világ, ma már 6,4-6,7 százalékos bázisról indulnak a számítások. Feltételezve, hogy a 2 százalékpontos különbség megmarad, 320-330 milliárd forinttal lehet jövőre alacsonyabb a GFS-deficit. Ez egyben azt is jelenti, hogy míg 2004-ben az ESA és a GFS-mutatók között 1,4 százalékpontos eltérés volt, jövőre ez a különbség megszűnik a két mutató között. Ennek oka például az uniós csatlakozás miatt idén kieső egyhavi áfa hatásának a megszűnése.
Az ESA-mutató jelzi, hogy elsősorban nem a forintban kifejezett deficit lefaragása hozza meg az unió felé kommunikált 0,5–0,7 százalékos hiánymérséklődést, hanem a nominális GDP 8,8 százalékra tervezett bővülése (ebből a reál mintegy 4 százalékot tesz ki). Az államháztartás bevétellel nem fedezett kiadásai ugyanis eredményszemléletben az idei bázis 2–3,4 százalékával csökkenhetnek. Ez nem jelez nagyfokú hatékonyságjavító átrendeződést az államháztartás struktúrájában. Elképzelhető, hogy hasonló okok miatt a pénzforgalmi elszámolásban is kisebb lesz 2 százalékpontnál a csökkenés, például a 2004-ről átcsúszó áfa nélkül már csak 120 milliárddal lenne alacsonyabb a deficit az ideihez képest; igaz, ez is a bázis 9 százalékát teszi ki.
Mindezen számítások sutba vághatók, ha a ma megjelenő kilenchavi államháztartási (helyi önkormányzatok nélkül számolt) mérleg jelentősen eltér a PM által korábban prognosztizálttól. A tárca előrejelzésében 85,6 milliárd forintos hiányt vár szeptemberre, amivel a kilencedik hónap végére pénzforgalmilag 1277,9 milliárdra emelkedne az idei deficit. Az elemzők ennél valamivel optimistábbak, a Reuters legutóbbi felmérése szerint átlagosan 82 milliárdos havi hiányt várnak, amivel 1274 milliárdra hízna a háromnegyed éves deficit. Az év egészére a PM által előrejelzett 5–5,3 százalék felső határát jelölték meg az elemzők mint várható hiányt.
