Mádl Ferenc köztársasági elnök hétfőn Gyurcsány Ferencet kérte fel miniszterelnöknek. Az államfő ugyan jelen volt az eseményen, a kérelmet tartalmazó átiratot azonban a parlament egyik jegyzője olvasta fel a tisztelt ház előtt. A felkérés majdnem telt ház előtt történt, de nem volt jelen a frissen távozó Medgyessy Péter és a korábbi miniszterelnök Orbán Viktor. Mádl átiratában jelezte, hogy a két ellenzéki párt ismerve a parlamenti erőviszonyokat nem tudott és nem is kívánt miniszterelnököt jelölni. Gyurcsány Ferenc hétfőn a parlamentben elfogadta a felkérést, majd átadta a kormányprogram egy-egy példányát Mádl Ferenc köztársasági elnöknek és Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének. A kijelölt miniszterelnök a kormányprogramról elmondta, hogy igazságos és gyarapodó köztársaság programja. Gyurcsány hozzátette: „csak olyat vállalunk, amit teljesíteni tudunk”.
A koalíciós pártok szombat délután véglegesítették a Lendületben az ország! című dokumentumot, amelyről az Országgyűlés plenáris ülése szerdán egész napos ülésen tárgyal, majd az ülés végén szavazna a miniszterelnök személyéről és a programról. Az immár véglegesnek számító dokumentum részletei már a hét végén kiszivárogtak, így a hivatalos verzió sok újdonságot nem tartalmaz. A program alapvetően párhuzamosítható a Medgyessy-kabinet választási ígéreteivel. Így az új program prioritása a gazdasági stabilitás, az esélyegyenlőség megteremtése, infrastruktúra fejlesztése, új munkahelyek létrehozása, jobb szociális és egészségügyi ellátás bizotítása. A Gyurcsány-program ugyanakkor óvatosan bánik a számokkal és az ígéretekkel. Így csúszik például az egészségügyi reform és a még Medgyessy által belengetett ápolói hűségjutalom. Ez előbbi érdekessége, hogy a Medgyessy-program csak a reform kidolgozását ígérte meg, és 2003 év végén kezdte a kormány kommunikálni, hogy elengedhetetlen a szerkezeti átalakítás, így augusztusban már 2005 elejére datálták a változás kezdetét. A mostani program szerint ez legalább két évet csúszik. Részben ez is lehet annak az oka, hogy bár a kormányzati terv koalíciós program, az SZDSZ több politikusa is veszélyesnek tartja, mert az tulajdonképpen a megbukott Medgyessy-kormány munkájának folytatása.
