A kiszivárogtatott új kormányprogram – amely a Lendületben az ország címet kapta – viszonylag kevés meglepetést, konkrétumot és új elemet, ugyanakkor sok általánosságot és szlogent tartalmaz. A gazdaságfejlesztésről szóló rész a tényleges adójavaslatokon kívül szigorú és takarékos költségvetési politikát ígér. Számokat ugyan nem említ az irat, ám hangsúlyozza, hogy a kabinet minél gyorsabban teljesíteni akarja a maastrichti kritériumokat. Az euró bevezetését továbbra is 2010-re tervezik, évi négy százalékot meghaladó egyensúlyi növekedés mellett. Jövőre a vállalkozások a helyi iparűzési adó ötven százalékát levonhatják a társasági adó alapjából. Ötvenszázalékos járulékkedvezményt kapnak azok a munkáltatók, akik gyesről visszatérő nőket alkalmaznak, hasonló kedvezmény várható az ötven év felettiek, illetve a pályakezdők foglalkoztatása esetén is. Továbbfejlesztésre vár az eva és megígérték a vállalkozások terheinek folyamatos csökkentését. A tervek szerint a következő két évben az autópályák elérnek Nyíregyházáig, Debrecenig, Szegedig, továbbá sztrádát ígérnek Dunaújvárosnak és a Dél-Balatonnak, az M0-s körgyűrű folytatását pedig Budapestnek. A főváros prioritásként jelenik meg a programban, amely elsősorban a 4-es metró építéséhez és a tömegközlekedés fejlesztéséhez ígér segítséget. Folytatódik a Vásárhelyi-terv megvalósítása, az agrárkérdésekre ugyanakkor kevés szót szán a program, azokat is konkrétumok nélkül. A Gyurcsány-kormány befejezné a privatizációt, átjárhatóvá tenné a felsőoktatást és 2006 végére több ezer kollégiumi férőhelyet építene. Természetesen nem maradt ki az esélyegyenlőség segítése, a többlettámogatás ígérete a legnehezebb körülmények között élőknek. Helyet kaptak a már ismert lakáshoz jutási kedvezmények is. Eszerint a keresettel igen, de önrésszel nem rendelkező fiatalok a lakáshoz szükséges kezdőrészletet is meghiteleztethetnék. Nem lesz viszont egészségügyi reform – legalábbis 2006-ig –, csúsztatják az ápolóknak beígért hűségjutalmak kifizetését. Ugyanakkor várhatóan mindenki kap betegszámlát, fejlesztenék a fekvő- és járóbeteg-ellátó intézeteket és reform vár a szakorvosi képzésre is.
A kormány pénteken véglegesítette az adótörvények 2005-re tervezett változásait – jelentette be a kabinet ülése után Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Így nincs akadálya annak, hogy azok ma a parlament elé kerüljenek. A pénzügyér megfogalmazása szerint a jövő évi adótörvények hármas célja: több munkahely, több beruházás és több igazságosság. A kormány tervei szerint – a tavaly elfogadott konvergenciaprogrammal összhangban – jövőre úgy javul az egyensúly, hogy kisebbek lesznek az adók.
Újdonság a korábbi bejelentésekhez képest, hogy 2006-tól az önkéntes és magán-nyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó adókedvezmények nem igényelhetők vissza készpénzben, hanem a tag pénztári számláját gyarapítják majd. A kormány ragaszkodik ahhoz, hogy jövőre a tőzsdei árfolyamnyereséget 25 százalékos adó sújtsa.
A terveknek megfelelően az adótábla kétkulcsos lesz, másfél milliós évi jövedelemig 18, efelett 38 százalékos lesz az adókulcs. A minimálbér szja-mentes marad. Az elkülönülten adózók jövedelme után fizetendő adó 20-ról 25 százalékra emelkedik.
A két évre tervezett banki többletadóról – a tervezett nettó bevétel évi 30 milliárd forint – külön törvényt alkotnak, ezzel is jelezve az átmeneti jelleget – mondta Draskovics. Az adónem alapja a kamatbevétel és a kamatkiadás különbözete lesz, a kulcs pedig hat százalék. Ez a megoldás jobb a banki profit adóztatásánál, mivel a hitelkamatok növelése vagy a betéti kamatok csökkentése egyaránt növeli az adóalapot, ezért a pénzintézeteknek nem éri meg a lakosságra hárítani a többletterhet.
A korábbi híresztelésekkel szemben az illetékek alig változnak, az emelkedés jórészt értékkövető lesz. A személyi igazolvány, a jogosítvány, az anyakönyvi kivonat és a lakáscsere illetéke marad a régi, míg az útlevélé négyről hatezer forintra emelkedik. Jövőre megszűnik az értékpapírok és üzletrészek öröklésének eddigi illetékmentessége, ezentúl a többi örökösödési illetékhez hasonló mértékű teher vonatkozik rájuk. A tárgyalásokat október elején folytatják.
