BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az egészségügy minden szintjén történnek finanszírozási visszaélések

A tavalyi évről szóló összesített jelentésből kiderül, nincs olyan szintje az hazai egészségügynek, ahol ne történnének visszaélések. A bevételek növelésére kisebb-nagyobb trükkökkel gyakran a finanszírozási gondok miatt kényszerülnek az ellátók.

2004. szeptember 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly 2050 gyógyszertárat ellenőrzött az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2003 év elejétől működő Elemzési és Szakmai Ellenőrzési Főosztálya, a szabálytalan vény kiszolgálás és elszámolás miatt összesen 141 millió forintot vontak vissza z érintett patikáktól – tudatta lapunkkal az OEP sajtóosztálya. A vizsgálatok során 4 gyógyszertárat átfogóan ellenőriztek, több mint 182 ezer vényt néztek át a szakemberek, 4884-et pedig tüzetesen vizsgáltak: 2,9 millió forint támogatást vont vissza végül az OEP.
A magyar egészségügyi ellátás legalsó, a betegekhez legközelebb eső szintje a háziorvosi szolgálat. Ebben a körben 100 orvosnál kopogtattak az előző évben az OEP ellenőrei, a 7265 esetből több mint 3300 során vontak vissza finanszírozást a szabálytalan elszámolások miatt. A teljes háziorvosi kör 4-5 százalékát lefedő akciók azt mutatják, hogy jellemzően az ügyeleti, a helyettesítési események elszámolása a problémás. Gondok adódtak, hogy nem betegellátási tevékenységeket, például védőoltást is megpróbáltak elszámolni az OEP felé. Az ambuláns ellátásoknál többször fordult elő a beteget kísérő személy indokolatlan ellátása, előfordult, hogy gyógyszert írtak fel a háziorvosok.
A járóbeteg-szakellátásban a sugárkezelés nélkül jelentett sugárvédő takarások készítését emeli ki a jelentés. A furmányos elnevezés mögött olyan eseteket kell érteni, amikor a röntgenkészítésnél ólomkötényt használtak a test egy részének eltakarására, holott azt csak sugárkezelés esetében számolhatnák el az OEP felé. Ilyen esetek miatt összesen 15,4 millió forintot vontak vissza a járóbeteg-ellátóktól az előző évben; ezt több mint 38 ezer „szabálytalan” beavatkozás után állapították meg.
A fekvőbeteg szakellátásban – különösen márciustól – jelentős teljesítményemelkedést regisztráltak az ellenőrök, a manipulációk nem elszórtan, hanem hibatípusonként 8–15 fekvőbeteg-intézménynél jelentek meg. Az érintett intézmények hiányos (nem szerepelt orvosi aláírás, pecsét), nem hiteles kórrajzokat prezentáltak, vagy az kórrajz és a beteg adatlapja közt volt eltérés. A magyar fekvőbeteg-szakellátó intézmények 45 százalékára terjedtek ki a vizsgálatok; a 75 intézményben 12 572 beteg dokumentációját tekintették át. Az intenzív ellátások esetében 200 millió forintot vontak vissza, többek között kapacitástúllépés miatt, de akadtak gondok a rehabilitáció, újszülött utógondozás területén is.
A gyógyászati segédeszközök felírása sem zökkenőmentes, a hallókészülék-felírás és kiszolgálás ellenőrzésének eredménye 18 millió forint visszatérítése és 32 orvos feljelentése. Az ellenőrök 84 orvos, 16 forgalmazó esetében vizsgálták a rendelések indokoltságát, szabályosságát, a vényelszámolást, a biztosítottak kiszolgálását. Több mint száz orvos érintett az inkontinencia (vizelettartási probléma) kezelésére szolgáló egyes termékek rendelésével kapcsolatos szabálytalanságok feltárásában, akiktől összesen 6,3 millió forintot várt vissza az OEP. Egy orvos esete még függőben van, tőle a vizsgálat eredménye alapján 19,6 és 25,7 millió forint közötti összeget vonhat vissza a pénztár. A nagy esetszám a szakértők szerint a jogszabályi változásokkal magyarázható.
Az OEP tájékoztatása szerint az átfogó ellenőrzéseken kívül nagy számban történtek egyedi ellenőrzések. A májusi EU-csatlakozás orvosi ellenőrzésre gyakorolt hatásairól, esetleges új fajta visszaélési módszerekről még nem állnak rendelkezésre információk. Az ellenőrzésekben érintett konkrét intézményekről az ombudsman állásfoglalása miatt nem szolgáltat adatokat az OEP.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet