Élelmiszer-adalék: minden olyan természetes vagy mesterséges anyag, amelyet önmagában élelmiszerként általában nem fogyasztanak, alapanyagként nem használnak, hanem az élelmiszerhez az előkészítés, a feldolgozás, a csomagolás vagy a tárolás folyamán adnak hozzá, hogy a termék egyes tulajdonságait kedvezően befolyásolja. Az adalékok között van tehát szintetikus és természetes, káros hatása leginkább a mesterséges adalékoknak lehet. Felhasználásukat Magyarországon – csakúgy mint más uniós országokban – szigorú feltételekhez kötik. A jogszabály szerint csak az egészségügyi miniszter által engedélyezett adalékokat lehet alkalmazni, engedélyt elvileg csak azokra adnak ki, amelyek bizonyítottan ártalmatlanok az egészségre, alkalmazásuk indokolt és a fogyasztó érdekeit szolgálja. Ilyenek például az antioxidánsok, amelyek gátolják a zöldségek, gyümölcsök elszíneződését, az élelmiszerek állagának kialakítását és fenntartását segítik a sűrítők, zselésítők, szilárdító anyagok. Tény és való, hogy ezen szerekre minimális mennyiségben van szükség, ezért több orvos és táplálkozási szakértő állítja, hogy nincs kimutathatóan káros élettani hatásuk. Ugyanakkor mára a legtöbb élelmiszerben találhatóak adalék anyagok, ráadásul egy részüket a szervezet nagyon lassan vagy egyáltalán nem tudja lebontani, így a kezdetben minimális mennyiségű káros anyagok felhalmozódnak a szervezetben.
A szintetikus adalékok megítélése országonként változhat. Az Európai Unióban egységesen szabályozzák az adalék anyagok felhasználását, ám egyes tagországok „kitiltottak” olyan anyagokat, amelyeket az unió többi részén felhasználhatnak – ilyen az E–102, amelyet Ausztriában betiltottak, mert igen sokan allergiásak rá. A káros hatású E-k többsége leginkább allergén. Az elmúlt két évtizedben azonban jelentősen megnőtt az allergiás betegek száma, ez részben a különböző allergének nagyobb koncentrációjának – élelmiszerekben, a levegő szennyezettsége miatt – tulajdonítható. Így folyamatosan nő azoknak a száma is akik érzékenyek egyes adalékokra.
Az anyagok kis része lehet rákkeltő, okozhat bélgyulladást, fejfájást, idegrendszeri panaszokat. Abban azonban egyetértenek a szakemberek, hogy mindenképpen érdemes olyan élelmiszereket fogyasztani, amelyekben kevesebb az adalékanyag és félévenként, évenként nem árt egy-két hétre teljesen leállni és méregteleníteni, így csökkenteni lehet a káros anyagok felhalmozódását.
