Az elemzők közül sokan a társadalombiztosításban látják az egyik veszélyforrást az államháztartás idei hiányának alakulásában. A Pénzügyminisztérium (PM) legutóbbi gyorsjelentése szerint a két alapban augusztus végéig 301,4 milliárd forint hiány halmozódott fel. Lapunk értesülései szerint ebből 224,6 milliárd az Egészségbiztosítási Alapot terheli, ez 31,5 milliárd forinttal magasabb az időarányos összegnél. Ennek oka a járulékbevételek és hozzájárulások befizetésének elmaradása, illetve a gyógyszer- és a gyógyászati segédeszköz-támogatás növekedése. A zárszámadási törvényben 327,4 milliárd forintra emelik az idei deficit előirányzatát, vagyis az év utolsó négy hónapjában már csak valamivel több mint 100 milliárd forinttal nőhet a hiány. Ennél a havi átlag alapján, lineárisan számolt várható növekedés 10 milliárddal magasabb, szezonális hatásokat figyelembe véve (novemberi nyugdíjkorrekció) pedig még magasabb deficit jön ki.
A bevételeknél 19,34 milliárd forint elmaradást regisztráltak augusztus végéig, a kiadások viszont 21,9 milliárddal lépték túl az időarányos összeget. Leszámítva az év elején folyósított előlegeket, a túllépés már csak 12,2 milliárd forint. A költségvetési szemléletű hiány így már csak 215 milliárd forint. A gyógyszerekre 184 milliárd forintot költöttek nyolc hónap alatt, ebből 4,3 milliárd a később visszafolyó előleg, ám a túlköltés még így is eléri a 21,7 milliárd forintot. A kormány a zárszámadási törvényben ezen előirányzaton is módosítana, ezzel együtt kormányzati szakértők szerint legkevesebb(!) 279 milliárd forintra lesz idén szükség – a megemelt előirányzat tartalmaz ennyit. Milliárdos megtakarítást hozhat viszont az alapnak a táppénzkassza, amennyiben idén elmaradnak az őszi–téli időszakban jellemző járványos légúti megbetegedések. Korábban e kassza előirányzata rendszeresen kevésnek bizonyult.
