A pénzügyi tárca tervei szerint január elsejétől a regisztrációs adó a kereskedők számára áfaköteles lenne, hatályát pedig kiterjesztenék a motorkerékpárokra is. Az adó mértéke várhatóan 7-8 százalékkal emelkedik, a tervezet szerint ugyanakkor átláthatóbbá válna a regisztrációs adó rendszere. Erre azért van szükség, hogy megszűnhessen a gépjármű-forgalmazók által bonyolultnak tartott adóelőleg-fizetési rendszer, és a regisztrációs adó fizetésének kötelezettsége a lehető legszorosabban együtt mozogjon az áfakötelezettséggel. A törvénytervezet szerint a motorkerékpárok után fizetendő regisztrációs adó mértéke 10 és 110 ezer forint között lesz.
Magyarországon a motorkerékpár-piac igen dinamikusan bővül, a kereskedők idén 25-30 százalékos bővülést vártak, amely az első féléves adatok szerint sikerül teljesíteni. Az év végéig várhatóan 15 ezer motorkerékpárt és robogót adnak majd el. A legnagyobb darabszámban a robogók fogynak, az utcai cirkálók vevőinek a jövő évtől 10 és 50 ezer forinttal kell majd többet fizetniük.
A NAPI Gazdaság által megkérdezett importőrök egyelőre optimisták. Szőr Gábor, a Harley Davidson (HD) magyarországi képviseletének kereskedelmi igazgatója szerint a regisztrációs adó várhatóan nem fékezi a piac növekedését. Az értékesítési árakkal pedig a HD egyelőre kivár. Hasonlóan vélekedett Jakab Attila a Magyar Suzuki Rt.-től, aki szerint az áremelkedés nagysága nem biztos, bár a magyar piacon még „bőven vannak lehetőségek”. Az egyelőre kérdéses, hogy a regisztrációs díjat ki fizeti majd ki, mivel a kereskedők egy része a kötelező – forgalomba és üzembe helyezési – díjakat jelenleg is átvállalja a vevőktől.
