BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az APEH már zsebben érezheti a jutalmat

2004. szeptember 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Könnyítene a kormány az APEH éves jutalomosztásának feltételein azáltal, hogy a 2003-as zárszámadási törvénytervezetben módosítanák az idei évre vonatkozó bevételi elvárásokat. A Pénzügyminisztérium (PM) szerint az eredeti tervszámokat olyan szinten határozták meg, amelyek teljesítése bizonytalan, ráadásul az idei büdzsé nem tartalmaz fedezetet az intézménynél a jutalom kifizetésére. A 13. havi illetményt is csak jövő év elején kapják meg a dolgozók, ezért a tárca indokoltnak tartja a könnyítést (az indoklás nem tesz róla említést, de a módosítás gyógyír lehet az év eleji létszámleépítések miatt megnövekedett hivatali munkára is). A módosításnak csak egyik lényeges eleme a mérsékeltebb bevétel meghatározása. A dolgozók azonban akkor is jogosultak jutalomra, ha nem érik el a kitűzött célt, a módosítás ugyanis nem szab meg bevételi értékhatárt. Ekkor arányosan kisebb pénzt, de kapnak. A törvénymódosítás nem tesz említést minimális bevételi szintről sem, ezzel kapcsolatban a tárca sajtóosztálya arra hívta fel a figyelmet, hogy a jutalom mértékéről és kifizetéséről a miniszter dönt. A törvény szerint az adóhivatal dolgozói közt a járulékokkal együtt 8,9 milliárd forint jutalmat oszthatnak szét.
A NAPI Gazdaság számításai szerint az eredeti előirányzathoz képest 194,5 milliárd forinttal kell kevesebbet beszednie az idén az adóhivatalnak a jutalomért. A törvény az szja-, az áfa- és az eva-bevételt veszi figyelembe, ezekből eredetileg összesen (a helyi önkormányzatoknak juttatandó szja-t nem beszámítva) 3044,5 milliárd forint lett volna a limit, amelyet azonban nem nominálisan adott meg a törvény, hanem a túlteljesítés mértékét határozták meg. A módosítás megóvja a szemlélődőt a matematikai műveletektől, kereken 2850 milliárd forintot vár el a kormány a prémiumért. Meglepő, de a pénzügyi tárca prognózisa alapján a három adónemből ennél kevesebb, 2784 milliárd forint folyik be az év egészében. A dolgozók azonban akkor is hozzájutnak a jutalom teljes keretéhez, ha november végéig az előirányzott bevételi összeg 88 százalékát beszedik, ez számításaink szerint 2508 milliárd forintot jelent, ami viszont teljesíthető.
A PM prognózisait figyelembe véve, az utolsó negyedévre vonatkozó költségvetési előrejelzést havi átlagokra bontva november végére a feltételül szabott adónemekből összességében 2486,4 milliárd forint folyhat be. Ugyan ez is közel 20 milliárddal kisebb a tizenegy hónapra szóló limitnél, ám szezonális hatásokat figyelembe véve – az év végén megugrik például az áfabefizetés – ennél nagyobb is lehet a tényleges bevétel.
Július végéig egyébként ezekből az adókból összesen 1377,7 milliárd forintot már beszedett az APEH, vagyis az elvárás több mint 48 százalékát. Tekintve, hogy az adóbevételek esetében a második félév általában erősebb, a kormány kedélyjavító intézkedése célba érhet.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet