A hamarosan leköszönő kormány legfontosabb programja az egészségügyi reform kidolgozása és elindítása volt, olyannyira, hogy ennek sikere lehetett volna egy 2006-os választási győzelem egyik alappillére. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje, Gyurcsány Ferenc korábban többször hangoztatta, hogy el kellene oszlatni a gondoskodó, osztogató állam illúzióját. Ezzel összeegyeztethető az egészségügyi reform gondolata, amely elvben egy racionálisabb, gazdaságosabb és a szükségletekre épülő és komoly kontroll rendszerrel működő finanszírozási rendszerre épülne. Így várhatóan az új kormány programjába is helyet kap az ősszel már parlament elé kerülő törvényjavaslat.
A kitűzött célban nem, azonban részleteiben változhat az egészségügyi reform koncepciója - mondta a NAPI Gazdaságnak Vojnik Mária, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. A cél az, hogy a meglévő forrásokat a szükségletekhez mérten arányosan osszák el az egészségügyben. Ebben mind a jelenlegi egészségügy kormányzat, mind az MSZP parlamenti frakciója egyetért. Fontos ugyanakkor, hogy a fejlesztési források elosztásában és felhasználásban nagyobb beleszólást kapjanak a régiók, az egészségügy ellátórendszer tulajdonosai és az intézményei. Vojnik szerint tartható a reform elindítására megcélzott tavaszi időpont. Ám a jelenlegi törvényjavaslat egyes részleteiben változhat. Erre elsősorban azért van szükség, mert a reformhoz pénz kell, hiszen anélkül nem hozható létre a szükséges informatikai és műszerezettségi háttér.
