Az egészségügyi reformhoz szükséges törvényjavaslat több pontban is megváltozott a korábbi elképzelésekhez és koncepciókhoz képest, ám az ellenzék és egyes szakmai szervezetek továbbra sem elégedettek. A Fidesz, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) a változtatásokat csak kozmetikázásnak tartja, ugyanakkor az általuk korábban kifogásolt részek változatlanok maradtak. Továbbra sem tisztázott a beteg és az ellátásszervező közötti jogviszony – mondta a NAPI Gazdaságnak Frajna Imre fideszes képviselő. Frajna szerint nem tudható, hogy kit terhel majd a felelőség, ha a beteg nem a megfelelő ellátást kapja. Kifogásolják azt is, hogy a betegeknek nincs választási joga.
Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke szerint a program továbbra is csak arra jó, hogy szabad piaci préda legyen az egészségügy. Hasonlóan vélekedett Gyenes Géza, a MOK főtitkára is. Ezek szerint az ellátásszervezők nem be-, hanem kivonják majd a tőkét a magyar ellátási rendszerből. A betegek nem a lehető legjobb, hanem a legolcsóbb ellátásra számíthatnak. Gyenes hozzátette, hogy nem a célokkal, hanem az eszközökkel nem értenek egyet. Tény, hogy változásra van szükség, ám ez a koncepció nem védi sem a betegek, sem az egészségügyben dolgozók érdekeit.
