Az egészségügyi tárca és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) ismét közös hitelkonstrukciót indít. A 25 milliárd forintos program a februárban meghirdetett egészségügyi beruházásokat és fejlesztéseket támogató konstrukció folytatása. Ez utóbbira kis- és középvállalkozások pályázhattak humán egészségügyi szolgáltatások fejlesztésére, gép- és műszervásárlásra, használt ingatlan fejlesztésére, bővítésére és új ingatlan vásárlására. A program 15 milliárdos kerettel működött. Az új konstrukció segítségével a járóbeteg-ellátó intézeteket vásárolhatják ki az ott dolgozók. A hitelt nem veheti fel külső befektető, ám a munkavállalóknak először valamilyen gazdasági társaságot kell alakítaniuk. Bár a konkrét feltételek még nem nyilvánosak, az egészségügyi tárca közlése szerint szeptemberben már megjelennek a pályázatok a kereskedelmi bankoknál.
A feltételek hasonlóak lesznek, mint a korábbi programban, amikor is a hitelt a szerződő kereskedelmi bankokon keresztül lehetett igényelni, az összege pedig 5 és 100 millió forint közötti volt – ez várhatóan most magasabb lesz. Amennyiben a hiteligény meghaladja a keret felső határát, úgy közvetlenül az MFB-től kell igényelni. A hiteligénylőtől elvárt saját erő legalább a beruházás nettó összegének 15 százaléka, áfa-visszaigénylésre nem jogosult hitelfelvevő esetén a bruttó beruházási érték 15 százaléka. Amennyiben az ügyfél áfa-visszaigénylésre nem jogosult, a bank az áfát is finanszírozza. A hitel futamideje az üzleti terv függvényében legalább 4, legfeljebb 15 év, a türelmi idő a szerződéskötéstől számított legfeljebb 2 év. A hitel éves kamata legfeljebb a 3 havi Euribor plusz 4 százalék. Ingatlanfejlesztést szolgáló hitel esetében az ingatlant a hitel lejártáig egészségügyi szolgáltatásra kell használni.
