BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A BKIK is szűkítené az adókedvezményeket

A magyar gazdaság versenyképességének növelése érdekében a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint 2006-tól 20 százalékra kellene csökkenteni a legmagasabb áfakulcsot.

2004. augusztus 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A BKIK helyzetértékelése szerint amíg a magyarországi multik versenyképessége, gazdálkodásuk hatékonysága uniós összehasonlításban is kiváló, addig a kis- és középvállalkozások versenyhelyzete rossz. Ezen elsősorban az adóterhelések mérséklésével lehet javítani, hiszen jelenleg az összterheket tekintve egy vállalkozó jövedelmének 48 százalékát vonják el - az unós átlag 46 százalék. Az adóterhek csökkentése, azonban csak úgy lehetséges, ha a költségvetés működése nem sérül - mondta Koji László, a BKIK elnöke, a szerdai a sajtótájékoztatón. Ezért javaslatukhoz tartozik az utóbbi időben megszaporodott adókedvezmények csökkentése. Továbbá a BKIK a kétkulcsos személyi jövedelemadó bevezetését támogatná akár már a jövő évtől is, bár erre komoly esélyt nem látnak. Ezért a kamara a következő évet az adóreform előkészületeire szánná, aminek következtében az szja- és tb-terhek 25 százalékkal csökkenhetnének. A szürke gazdaság felszámolásához szükséges, a nyugdíj- és egészségbiztosításban négy-öt éves program keretében célszerű a terhek nagyobb részét a munkavállalókra hárítani. Ezzel párhuzamosan a munkabéreknek meg kell közelíteniük az uniós átlagot. A BKIK ugyanakkor gazdasági amnesztiát javasol a kényszervállalkozások és a szürkegazdaság felszámolása érdekében. Az iparűzési adót rövid távon csökkenteni, hosszú távon pedig megszüntetni kell, ez azért is lehetséges, mert ez az adófajta az unióban ismeretlen.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet