A BKIK helyzetértékelése szerint amíg a magyarországi multik versenyképessége, gazdálkodásuk hatékonysága uniós összehasonlításban is kiváló, addig a kis- és középvállalkozások versenyhelyzete rossz. Ezen elsősorban az adóterhelések mérséklésével lehet javítani, hiszen jelenleg az összterheket tekintve egy vállalkozó jövedelmének 48 százalékát vonják el - az unós átlag 46 százalék. Az adóterhek csökkentése, azonban csak úgy lehetséges, ha a költségvetés működése nem sérül - mondta Koji László, a BKIK elnöke, a szerdai a sajtótájékoztatón. Ezért javaslatukhoz tartozik az utóbbi időben megszaporodott adókedvezmények csökkentése. Továbbá a BKIK a kétkulcsos személyi jövedelemadó bevezetését támogatná akár már a jövő évtől is, bár erre komoly esélyt nem látnak. Ezért a kamara a következő évet az adóreform előkészületeire szánná, aminek következtében az szja- és tb-terhek 25 százalékkal csökkenhetnének. A szürke gazdaság felszámolásához szükséges, a nyugdíj- és egészségbiztosításban négy-öt éves program keretében célszerű a terhek nagyobb részét a munkavállalókra hárítani. Ezzel párhuzamosan a munkabéreknek meg kell közelíteniük az uniós átlagot. A BKIK ugyanakkor gazdasági amnesztiát javasol a kényszervállalkozások és a szürkegazdaság felszámolása érdekében. Az iparűzési adót rövid távon csökkenteni, hosszú távon pedig megszüntetni kell, ez azért is lehetséges, mert ez az adófajta az unióban ismeretlen.
