BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csak nyáron fogy a naptej

2004. augusztus 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy világhírű orvostanár megállapítása szerint a mai nagyvárosi ember olyan fényszegénységben él, mint a vakondokok és a bányapatakok szalamandráin kívül talán egyetlen állat sem. Ez rendszerint meg is látszik sápadt arcán, izmainak petyhüdtségén, fakó bőrén. A különösen értékes ibolyántúli (ultraviola) sugarakat a por, a füst, a köd, az üvegablakok kiszűrik a napfényből, tehát a városi ember szinte sohasem kap eredeti napsugarakat, hanem csupán valamilyen „műrostos”, gyenge napfénykivonatot. Pedig éppen az ibolyántúli sugarak erősítő, frissítő, gyógyító erejére van a legnagyobb szükségük a városlakóknak. Az ultraviola (ibolyántúli) sugarakat már nem fogja fel a szemünk fény alakjában, de annál érzékenyebb hatásuk van a bőrünkre – írta 1949-ben az Élet és Tudomány napfényszükségletünkről. Ma már eretnekségnek számít, ha valaki tudományos okfejtésében csak és kizárólag a napfény pozitív hatásairól számol be, ugyanis 55 év elteltével a szakemberek feltárták az ibolyántúli sugárzás (az UVA és UVB) emberi szervezetre gyakorolt káros hatásait. Visszafordíthatatlan bőrkárosodást, daganatot és gyors öregedést okozhat, ha valaki túlzásba viszi a napozást.
Magyarországon azonban, legalábbis az idén ezzel aligha lehetett probléma. Az ajándékba kapott néhány napos hétvége nem fenyegette a Balatonon nyaralókat napszúrással vagy felégéssel, ennek ellenére a naptejpiac nem rogyott meg. A gyártók véleménye szerint a fogyasztói társadalom fejlődésével és a külföldi turizmus szezonon kívüli élénkülésével a napozószerek értékesítésének piaca veszített szezonalitásából. Ám a szerek továbbra is nyáron a legkelendőbbek.
Arról, hogy mennyire vetette vissza a gyenge nyár a valamivel nagyobb mint egymilliárd forint értékű napozószer-kereskedelmet, még nem lehet tudni, ugyanis a viszonteladók még nem jelezték vissza forgalmukat a gyártóknak.
A naptej-értékesítés kulisszatitkai közé tartozik egyébként, hogy a gyártók többsége már év elején, február-márciusban értékesíti a terméket és a megmaradt készletet október-novemberben kapja vissza. A piackutatók szerint Magyarországon lelassult a naptejpiac kétszámjegyű növekedése, és a jövőben 4-6 százalék körüli erősödéssel lehet számolni. Ugyanakkor a márkagyártók szerint továbbra is szükség lenne a honi fogyasztók napozási kultúráján javítani. Egy évtized alatt ugyan sokat változott a szemlélet, ám a napimádók továbbra sem hajlandóak elhinni, hogy a mértéktelen és helytelen napozás milyen károkat okozhat bőrükön.
A naptól elzárt, tengerpartra szabadult „városlakóknak” a napozást mindenképpen nagy faktorszámú fényvédővel érdemes kezdeni – bőrszíntől függetlenül –, és a nyaralás végén érdemes alacsonyabb fokozatúra váltani. Ezenkívül a szereket napozás közben többször kell használni, ugyanis a szél és a víz gyengíti hatásukat. A szerek szakszerű használatával ma már gyakorlatilag kockázat nélkül élvezheti mindenki az ibolyántúli sugarak jótékony hatását.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet