BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tavasszal kezdődhet az egészségügy átalakítása

Az egészségügyi kormánybiztos szerint az eddigi évi 3 milliárd forint fejlesztési forrás helyett jövőre akár 60 milliárd is kerülhet a magyar ellátórendszerbe, míg 2013-ig akár 900 milliárd forint juthat az egészségügy fejlesztésre, az anomáliák és az egyenlőtlenségek megszüntetésére.

2004. augusztus 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan augusztus végén kerül a kormány, ősszel pedig a parlament elé az egészségügyi reform immár véglegesnek tekinthető koncepciója, hivatalos nevén a térségi egészségszervező szolgálatról és a regionális egészségfejlesztésről szóló törvényjavaslat. Amennyiben minden a kabinet elképzelései szerint megy, úgy tavasszal a gyakorlatban is debütálhat az új rendszer. A mostani tervezet egyik alapja az 1999 óta modellként működő irányított betegellátás. Az ellátásszervezők bevonásáról az adott térségben a regionális egészségügyi tanácsok döntenek majd. Térségi ellátásszervezésre a korábbi elképzelések ellenére nemcsak befektetők, hanem egészségügyi szolgáltatók által létrehozott önálló konzorciumok is pályázhatnak. A regionális egészségügyi tanácsok, az egészségbiztosítóval közösen, régiónként akár öt szervezővel is szerződhetnek, de lehetőségük van arra is, hogy egyáltalán nem alkalmaznak szervezőket. A régiók joga lesz eldönteni, hogy az új vagy a meglévő rendszer szerint szervezik az egészségügyet. A reformért felelős kormánybiztos, Radnai György szerint az új rendszerben könnyebb lesz az uniós támogatásokhoz biztosítani az önrészt. Így jövőre akár húszszor annyi pénz juthat az ellátásra, mint az idén és 2007 után 30 milliárd nemzeti önrésszel 90 milliárd uniós támogatást lehetne lehívni évente. Az ellátásszervezőknek a térségi fejkvóta alapján számított várható éves jövedelme öt százalékát fejlesztésre kell hogy fordítania, valamint a második és a harmadik évben a bevétel egy százalékát kell az úgynevezett egészségfejlesztési előirányzatba befizetnie. Az előirányzat arra szolgál, hogy a fejlesztési források egy helyen koncentrálódjanak, így ebből finanszírozható majd az uniós pályázatokhoz szükséges önrész.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet