BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megvan az öt százalék

2004. augusztus 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Fejezetenként 5–5 százalékkal csökken jövőre a költségvetés támogatása az idei várhatóhoz képest, vagyis a kormány által beígért mértékben jutnak kevesebb központi forráshoz a tárcák – derül ki az egyes fejezetek 2005. évi intézményi támogatási keretszámainak összesítéséből. A kiadások ettől eltérő mértékben változhatnak, a különbözetet a saját bevételekkel tudják fedezni az intézmények. Ez azonban nem érinti az államháztartás hiányát, hiszen a többletként jelentkező kiadásokat nem központi bevételekből finanszírozzák, az egyenleg így nulla.
A 2005-ös költségvetés tervezési köriratában jelzett 5 százalékos támogatáscsökkentés valójában átlagosan 7-8 százalékos megvonást jelent jövőre a tárcáknak a 2004-es eredeti előirányzathoz képest – állapítható meg az összefoglaló anyagból. Az idei bázis – amit alapul vesznek – ugyanis a tavaly év végén és idén évközben elhatározott megszorításokkal csökkentett összeg. Lapunk számításai szerint az egyik nagy vesztes a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium lehet, ahol a központi támogatás 7,9 százalékkal mérséklődhet 2004-hez képest. Csaknem 6,9 százalékkal kap kevesebbet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium; a tárca egyébként 273,8 millió forintra számíthat a 6,5 százalékos bérfejlesztés teljesítéséhez. A körirat szerint ugyan a minisztériumok, illetve általában a közigazgatás nem jutna központi támogatáshoz erre a célra, de a tárca – és más minisztériumok – alá tartozó egyes intézmények bérfejlesztéséhez hozzájárul a büdzsé. Több mint 9 százalékkal mérséklődik jövőre a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet támogatása, ez több mint 77 millió forint elvonását jelenti. Az APEH és a VPOP támogatása 7,0–7,15 százalékkal mérséklődhet jövőre.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet