BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megváltozott, de elkészült az egészségügyi reform koncepciója

A miniszterelnök még ebben a ciklusban szeretné láthatóvá tenni az egészségügyi reformot, ám ehhez lassan el kéne készülnie egy végleges szakmai és politikai konszenzuson alapuló koncepciónak.

2004. augusztus 10. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Medgyessy Péter miniszterelnök kedden meghallgatta az egészségügyi minisztérium vezetőit a tárca legfontosabb feladatairól. A megbeszélés előtt Medgyessy úgy nyilatkozott, azt várja az egészségügyi kormányzattól, hogy még ebben a ciklusban legyen „látható” az egészségügyi reform. A miniszterelnök a reformtól egyebek között az ellátás színvonalának növekedését várja. Ehhez azonban szükséges lenne egy végleges, a szakma által is elfogadott koncepcióra, ami úgy tűnik, végre elkészült, ám a pénteken nyilvánosságra kerülő reformtervezet jelentősen megváltozott az eddig ismert variációkhoz képest. A korábbi IBR (irányított betegellátási rendszer) helyett TESZ (területi egészségszervező rendszer) lett a reform „zászlóshajójának” neve. Bár úgy tűnik, a TESZ-ben szintén jelentős szerepet kapnak az ellátásszervezők, mellettük főszerep jut a regionális fejlesztési tanácsoknak. E tanácsokat a szakmai szervezetek és az önkormányzatok alakítják ki. Az nem változott, hogy a kormány egyebek között befektetőkkel kíván tőkét hozni az ágazatba, de várhatóan megváltoznak a befektetőkkel kapcsolatos elvárások. A reformhoz szükséges pénzt részben uniós támogatásokból akarják előteremteni, de mivel a kormány feladatai között prioritásként szerepel az egészségügy korszerűsítése, elképzelhető, hogy a következő költségvetési évben több pénz jut az eddig igencsak alulfinanszírozott ágazatnak.
Kökény Mihály a megbeszélés után elmondta, hogy beszámolt a sürgősségi ellátás korszerűsítéséről, amelyre idén 4 milliárd forint áll rendelkezésre. A nyugdíjakkal kapcsolatban Kökény elmondta, hogy biztosított az 53. heti nyugdíjak novemberi kifizetése. Ezen kívül várható, hogy – szintén a tizenegyedik hónapban – 1 százalékkal megemelik a nyugdíjakat. A növekedés visszamenőleg is érvényes lesz, amely összeget, egyben, még az idén megkapják a nyugdíjasok. Ez az intézkedés várhatóan 15-17 milliárd forintba kerül. Kökény szerint így 2004-ben a nyugdíjak vásárlóértéke 3 százalékkal növekszik. Szó van továbbá az özvegyi nyugdíjak emeléséről is, eszerint az özvegy az elhalálozott társ nyugdíjának 25 százaléka helyett 30 százalékát kapná. A nyugdíjak emeléséről szeptemberben dönt a parlament.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet