BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A munkaadók szerint reális a kormány béremelési terve

Amíg a munkavállalók legalább a GDP ütemét elérő reálbérdinamikát szeretnének a jövő évben, a munkaadók a visszafogottabb kormánnyal értenek egyet.

2004. augusztus 8. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány 205-ös béremelési politikájával kapcsolatos elképzelései reálisak - mondta lapunknak Szabadkai Antal, az Agrár Munkaadói Szövetség főtitkára. Az Érdekegyeztető Tanács munkaadói oldalának soros elnökét adó szövetség képviselője nem lát lehetőséget a gazdasági teljesítményt meghaladó reálbéremelésre a követező évben. A munkavállalói oldal képviselői legalább a GDP mértékét elérő növekményt neveztek tárgyalási alapnak (NAPI Gazdaság, 2004. augusztus 6., 1-3. oldal).
Szabadkai szerint az adó- és költségvetési törvénytervezetek megismerése előtt nem lehet érdemleges vitát kezdeni a béremelésekről, de figyelemre méltónak tartja azt a kormányzati szándékot, amely szerint a jövő évre tervezett GDP-növekedés és reálbéremelés közti mintegy 1 százalékos különbözetet az EU-források felszívására, a beruházási, fejlesztési programok végrehajtására fordítsák.
Adóügyekben elvárják a kabinettől a tavaly ősszel született megállapodás teljesítését. Ebben ugyanis a kormány képviselői az adónemek számának csökkentésére, illetve egyes adóterhek mérséklésére tettek ígéretet. Ezek közé az egysávos szja-rendszer, az egészségügyi hozzájárulás (eho) és az iparűzési adóterhek csökkentése is tartozik. Utóbbi kettő szerepel a kormány adótervei közt: az eho 1000 forinttal csökkenhet, az iparűzési adónak pedig 50 százalékát írhatnák le a társaságiadó-alapból a vállalkozások.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet