BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magánpraxisok 80 százaléka nem ad számlát?

A magánrendelők szabálytalanságait feltáró átfogó vizsgálatot indít még augusztusban az OEP, az APEH és az ÁNTSZ.

2004. július 29. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap tartottak közös megbeszélést az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP), az adóhivatal (APEH) és a tisztiorvosi szolgálat (ÁNTSZ) a magánrendelők vizsgálatával kapcsolatban egy új ellenőrzési protokollról. Az eddigi ellenőrzések ugyanis nem voltak sikeresek, mivel az egyes szakhatóságok jogköre korlátozott. A három szervezet közreműködésével azonban a hatóságok több információhoz hozzájuthatnak. Ezzel együtt lehetséges, hogy szükség lesz az adatvédelmi ombudsman hozzájárulására is.
Az adóhivatal elsősorban a számlaadási kötelezettség teljesítését vizsgálja majd. Ez részben próbavásárlásokat jelent, amelyre a hivatal költségvetésében külön keret áll rendelkezésre. A számlaadási kötelezettség elmulasztása magánszemély esetében százezer, míg vállalkozás esetében kétszázezer forintos pénzbírságot jelenthet – függetlenül a számla nagyságától. Egyes számítások szerint a magánpraxisok 80 százalékában felejtenek el számlát adni. Az ÁNTSZ munkatársai elsősorban azt vizsgálják majd, hogy a betegeket megfelelően tájékoztatják-e az árakról. A magánrendelők működési engedélyét a tisztiorvosi szolgálat adja ki, ennek egyik feltétele, hogy a tarifáknak nyilvánosnak kell lenniük.
Több olyan magánbejelentés érkezett már, miszerint a páciens csak a kezelés után tudta meg, mennyire mélyen kell pénztárcájába nyúlnia. Az OEP ugyanakkor arra kíváncsi, hogy ezen rendelőkben nem történik-e kettős finanszírozás, miszerint a beteg kifizeti a kezelés költségeit, és az orvos azt a közfinanszírozásban is elszámolja. Ez legtöbbször laborvizsgálatok esetében fordulhat elő, amikor az orvos a magánrendelőben leveszi a mintát, és a vizsgálatot az OEP terhére végezteti el általában abban a kórházban vagy rendelőintézetben, ahol egyébként dolgozik, ám a vizsgálatot a beteg is kifizeti. Amennyiben erre fény derül, az OEP a közfinanszírozott összeg visszavonását rendelheti el, súlyos szabálytalanságok esetén akár a finanszírozási szerződés felbontását is kezdeményezheti.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet