Mivel a lakosság 20 százaléka szenved valamilyen allergiás megbetegedésben – közülük 1,5 millió a szénanáthás –, a tavaly elfogadott népegészségügyi program egyik igen fontos eleme a nemzeti Környezet-egészségügyi Akcióprogram. Ennek célja az egészséges környezet kialakítása, elsősorban a biológiai allergének – például pollenek – koncentrációjának csökkentése. (Az elmúlt négy évben megduplázódott az allergének száma a levegőben.) Az allergiás betegek kezelése évente 9-10 milliárd forintba kerül.
A központi költségvetésből idén 700 millió forint jutott védekezésre – irtásra – és felvilágosításra. Ebből finanszírozzák a munkaügyi minisztérium 223 millió forintos parlagfű-mentesítési közmunkapályázatát is, amihez a tárca további 7 milliót tett hozzá. Évek óta több jogszabály is kötelezi a telek- és földtulajdonosokat, hogy ingatlanjaikat gyommentesen tartsák. Akik ennek nem tesznek eleget, komoly pénzbírságra számíthatnak. Az irtást a virágzás előtt kellene elvégezni. Az illetékes szolgálatok eddig mintegy négyezer tulajdonosnak küldtek felszólítást. Akik ezek után sem tesz eleget az irtásnak, az 20 ezer és 2 millió forint közötti bírságra számíthat. Ekkor az önkormányzat is elvégezheti a parlagfű-mentesítést – a költségeket utólag a tulajdonosnak kell állnia –; a kényszerintézkedésekre 340 millió forintos alap áll rendelkezésre, amely a helyhatóságoknak megelőlegezi az irtás költségeit.
