BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Augusztustól naponta kell standolni

2004. július 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Augusztus elsejétől valamennyi vendéglátó-ipari egységnek napi rendszereséggel kell nyilvántartást vezetnie az alkoholos termékekről – áll Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) közleményében. Korábban a szakmai szervezetek tiltakozása miatt az MSZP–SZDSZ frakció törvényjavaslatot nyújtott be a parlamenthez, miszerint a kényszerstandolást előíró szabályozás csak 2005. január 1-jével lépjen hatályba – ezt azonban a parlament nem fogadta el. A módosítót benyújtó Tompa Sándor szocialista lépviselő szerint az egész szabályozást újra kéne gondolni, ezért az ősz folyamán ismét a parlament elé viszik az ügyet. Tompa szerint a VPOP még csak a felkészülésnél tart, formanyomtatvány még nincs, így a vendéglátóknak maguknak kell a nyilvántartás formáját kialakítaniuk.
A szabályozást főként a borhamisítás megakadályozása céljából léptette hatályba az agrártárca. A vendéglátó-ipari szervezetek szerint azonban a kötelező napi készletnyilvántartás erre nem alkalmas, ám betarthatatlan adminisztrációs terheket ró a vállalkozásokra. Szerintük a törvény azért sem alkalmas a hamis bor kiszűrésére, mert a kannás borok esetében – ahol a borhamisítás leginkább tetten érhető – 20 literes eltérést engedélyez. Egyes felvetések szerint, ha a cukor – bizonyos mennyiség felett – jövedéki terméknek minősülne, a hatóságok könnyebben eljuthatnának a szőlő nélküli borok készítőihez.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet