Várhatóan heteken belül módosítják a kórházi minimumfeltételeket meghatározó jogszabályt, amely kiegészül az egyéni azonosítók használatára vonatkozó passzussal. Bár a tárca az azonosítási módszert nem kívánja szabályozni, a legegyszerűbb mód a karszalagos megoldás lehet. Ezt használják valamennyi újszülöttosztályon és néhány felnőttklinikán is. Ráadásul az unió több országában is bevált már ez a fajta betegazonosítás. A rendelet megjelenése után a kórházak egyedi beszerzéseket írnak majd ki, mivel több technika is elképzelhető. Az még nem tisztázott, hogy a költségeket ki állja, de Kökény szerint a beruházás nem kerülhet többe kórházanként néhány tízezer forintnál. Az egyéni azonosító a tervek szerint 2005. január elsejétől lesz kötelező.
Így az orvos vagy ápoló néhány pillanat alatt azonosíthatja akár a kommunikációképtelen beteget is, ezért nem bonyolult vonalkódot vagy számsort kell az azonosítóra ráírni, hanem a beteg nevét és valami egyszerű ismertetőjelet – mondta Kereszthy Éva főosztályvezető. Az esetleges adatvédelmi problémák kapcsán a miniszter arra hivatkozott, hogy az unióban több helyen használnak hasonló azonosítókat, akár karszalag formájában is, és ezzel együtt megfelelnek az adatvédelmi előírásoknak.
