BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tervezettnél többe kerül az 54. heti nyugdíj?

2004. július 14. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Júniusban tovább nőtt a tb-alapok hiánya, miután az Egészségbiztosítási Alap nagyobb deficittel zárt, mint amekkora szufficitet a nyugdíjbiztosítási ág elért, köszönhetően a központi költségvetés átutalásának – tudta meg a NAPI Gazdaság. Utóbbi a magánnyugdíjpénztárakba fizetett tb-járulék-rész után kompenzálja negyedévente a nyugdíjalapot.
A pénzforgalmi elszámolás alapján összesen 179,5 milliárd forintra nőtt az első félévben az egészségbiztosítás hiánya, ami az eredeti éves előirányzat több mint 65 százaléka. Ha levonjuk az alapból folyósított, de az év hátralévő részében megtérülő kifizetéseket (kórházaknak, patikáknak adott működési előlegek), akkor 161,1 milliárd forintos deficittel küzd az alap. Ez 8 százalékkal nagyobb az időarányosnál, bár a Pénzügyminisztérium már nem 276, hanem 320 milliárdos éves hiánnyal számol.
Az egészségbiztosításnál újabban nem a túlzott kiadások, hanem inkább a bevételek elmaradása okoz fejtörést. Az időarányosnál több mint 17 milliárd forinttal kisebb féléves bevételt értek el, miután az idei mérsékelt béremelés miatt a tervezettnél kisebb a járulékbővülés. A kiadások között elsősorban a gyógyszerkassza felelős a növekedésért: június végéig 138,1 milliárd forintot fizettek ki támogatásra (ebből 10,1 milliárdot a speciális beszerzésű, külön keretes készítményekre). A patikáknak kiutalt előlegek nélkül is több mint 14 milliárddal lépik túl az előirányzott összeg első hat hónapra eső részét; a jelenlegi folyamatokkal számolva az év egészében 266 milliárd forintos kiadásra lehet számítani. Az eredeti előirányzat 239 milliárd volt, s a több hónapos gyógyszerháború lezárásaként a gyártók és a kormány által közösen vállalt 21 milliárdos befizetés is csak 260 milliárd forintos hiányt fedezne.
Megszakad viszont az alap egy rossz sorozata. A pénzbeli kifizetések ugyanis eddig rendre 10–20 milliárd forinttal rontották a mérleget, idén viszont – főleg a táppénzszabályok változása, köztük a passzív jogon járó táppénzes időszak időtartamának lerövidítése miatt – más a helyzet. Olyannyira, hogy táppénzre az előirányzott 101 milliárd forintnál várhatóan kevesebbet fordítanak az idén. Az időarányos alatt maradtak az alapból folyósított nyugdíjkiadások is, ami részben a nyugdíjaslétszám változásából, részben az idén esedékes 53. és 54. heti nyugdíjak más-más időben történő kiutalásából fakad. Lapunk értesülése szerint a májusban kifizetett 53. heti nyugdíj többletfelhasználása alapján várhatóan a novemberben esedékes 54. heti kifizetés magasabb lesz a tervezettnél. A kétheti nyugdíjra a költségvetési törvényben 8,5 milliárd forintot szántak.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet