BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drasztikusan emelkedhet majd a cigi ára

Egy-két évre zsúfolhatja be a dohány jövedéki adójának elkerülhetetlen, 30-40 százalékos emelését a PM minapi bejelentése.

2004. július 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövőre nem emelkedik a dohány jövedéki adója a Magyar Dohányipari Szövetség és a Pénzügyminisztérium között létrejött egyezség értelmében, pedig egyes számítások szerint az EU minimumszintje eléréséig, 2009-ig még 30-40 százalékos adóemelést kell végrehajtani. Az ágazat a mind nagyobb teret nyerő illegális forgalom miatt fordult a pénzügyi tárcához, egyes becslések szerint két év alatt 18–20 milliárd szálról 15 milliárdra csökkent az adózott termékek forgalma, miközben az illegális piac 5 milliárd darabosra bővült.
A pénzügyi tárca az EU által meghatározott minimumszintek teljesítésére évenkénti, egyenletes ütemben végrehajtott adóemelési lépéseket tervez – jelezte lapunknak a PM. Szakértők szerint ugyanakkor később sem biztos az adóteher növekedése, kérdés például, hogy 2006-ban, a választási évben mekkora adóemelésre vállalkozik a kormány: ezek alapján valójában három évre szűkül le a felzárkózás időszaka. Újabb problémát vet fel, hogy az euró 2010-re kalibrált bevezetéséhez két évvel korábban, tehát 2008-ban kellene teljesíteni a makrokövetelményeket: elemzők szerint az államháztartás szempontjából jól jönne a növekvő jövedéki adóbevétel, az infláció leszorítása ugyanakkor más eszközöket, például a fogyasztáshoz kapcsolt adók moderált emelését kívánja meg. Így a dohánytermékek drágulása később drasztikusan következhet be.
Sokáig elérhetetlennek tűnt az uniós elvárások közül az, amelyik a kiskereskedelmi árra vetítve 57 százalékban állapította meg a minimális jövedéki adószintet. Láss csodát, idén már az ár 58,3 százalékát teszi ki az adó – erről a PM tájékoztatta lapunkat. Ehhez azonban az év eleji 35 százalékos adóemelésen túl szükség volt az iparág önmegtartóztatására, vagyis a legnépszerűbb cigarettamárkák árainak mérsékelt emelésére, a vetítési alap ugyanis csak így tudott alacsony maradni. Amennyiben jövőre nem lesz jövedékiadó-emelés – a PM legalábbis nem kezdeményez és nem támogat ilyen indítványt – a forgalmazóktól függ, hogy az uniós szint alá kerül-e az adó mértéke. Ebből is kiderül, hogy 2009-ig bajosan lehet előre jelezni az adóemelés ütemezését, ez függ ugyanis az inflációtól, a nettó ártól is.
A jövedéki adót nemcsak a kiskereskedelmi ár szerint, hanem szálanként is meghatározzák. Eszerint 1000 darab cigaretta után legalább 64 eurót kell fizetni, jelenleg Magyarországon 41,9 eurót rónak le az adózók. A két adómérték együttesen adja a piaci megfigyelők szerint meglévő 30-40 százalékos elmaradást, amit az évtized végéig kell behozni.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet