Idén várhatóan megduplázódik az OEP-hez érkező egyedi méltányossági kérelmek száma - tavaly több mint 34 ezer érkezett a pénztárhoz. Ugyanakkor e kérelmek közül egyre több olyan esetben kéri a betegek tehermentesítését, amikor annak elvileg egyáltalán nem kéne fizetnie. Jelenleg ugyanis aki közfinanszírozású fekvő- vagy járóbeteg-ellátásban részesül, annak nem kell fizetnie a kezelés alatt kapott gyógyszerekért, hiszen ezek árát az ellátó intézetnek kell finanszíroznia. A jelenlegi pontrendszeres finanszírozásban ugyanis a különböző betegségek alapján járó összegek tartalmazzák a szükséges gyógyszerek összegét. Ugyanakkor a HBCS néven ismert pontrendszer kialakításakor használt készítmények jóval olcsóbbak voltak, mint a jelenleg forgalomba lévő, korszerűbb gyógyszerek. Az alulfinanszírozott kórházak, menekülési útnak hiszik az egyedi méltányosságot - mondta Kiss József, az OEP főigazgató-helyettese pénteken. Az azonban nem tudható, hogy a HBCS miért nem követi a változásokat: az OEP szerint a szakmának kéne kérelmeznie az egyéni elbírálásban igényelt készítmények felvételét a normál finanszírozási rendszerbe. Az intézmények másik lehetősége az úgynevezett külön keret, amellyel a szükséges és orvosilag indokolt drágább terápiák finanszírozása igényelhető. Ez azonban nem finanszírozható közpénzből, ha a gyógyszerfelhasználást nem megfelelő indikációban használják. Márpedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy az egyes terápiákra sokszor érkezik olyan kérelem, ahol a hatékonyság nincs megfelelően bizonyítva. Az is előfordul, hogy az orvos akkor is elrendeli a terápiát - ami több millió forintba kerülhet -, ha a beteg orvosilag már nem gyógyítható. A betegeket ugyanakkor sokszor csak arról tájékoztatják, hogy az OEP elutasította a kérelmet. Az OEP ígéri, hogy júliusban minden beteg kap választ a kérelmére.
