Tegnapi közlésünk szerint húsz körül van azon gyógyszertárak száma, amelyek az idén kényszerültek végleg bezárni, továbbá 800-900 patikát veszélyeztet a csőd (NAPI Gazdaság, 2004. július 6., 1–3. oldal). Hamvas József, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium gyógyszerészeti főosztályának vezetője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a hozzájuk eljuttatott statisztikák nem mutatnak ennyi bezárást. Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy a felszámolt intézmények az elmúlt fél év eseményei miatt kényszerültek kitenni a „zárva” táblát. Jelenleg Magyarországon 5000 ellátatlan lakosra lehet egy patikát nyitni. Hamvas szerint elképzelhető, hogy egyes helyeken a piaci telítettség okozta a gyógyszertárak csődjét.
A tárca szerint a hosszú távú stabilizáció kulcsa a gyógyszerpiaci rendtartás lehet – ennek kidolgozásában a gyógyszerészkamara is részt vesz –, a törvényjavaslat várhatóan ősszel kerül a parlament elé. A koncepció elemei közé tartozik az intézményrendszer struktúrájának felülbírálása is, ezen belül az egyes, vény nélkül kapható készítmények patikán kívüli forgalmazása. Felvetődött az is, hogy a patikák nyereségét ne százalékban, hanem forintban határozzák meg. Ezzel a kereskedők nem lennének érdekeltek a drágább készítmények eladásában. Ez tulajdonképpen hasonló a bázisfinanszírozási rendszerhez, ám nem forgalom-, hanem szolgáltatásfüggő lenne. Így például a gyógyszertárakban is ellenőrizhetnék a betegek vérnyomását. Hávelné Szatmári Katalin, a kamara elnöke elmondta, hogy nyitottak a szolgáltatások bővítésére. Itt elsősorban olyan lehetőségekről van szó, mint a házhoz szállítás, vagy az interneten keresztüli rendelés.
