Összesen 144 gyártó vállalta a kormány és a gyógyszeregyesületek között született megállapodás feltételeit, így az július 1-jével életbe léphet – mondta a NAPI Gazdaságnak Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője. A szerződést hivatalosan csak annak a 111 gyártónak kellett volna aláírnia, amelyek készítményeire állami támogatás jár. Azt ugyan nem lehet tudni, hogy ezek mind vállalták-e a feltételeket, de az biztos, hogy több olyan cég is jelentkezett, amely nem készít támogatott patikaszereket – a magyarországi gyógyszerpiacon mintegy 200 gyártó van jelen. Így a fenti eredmény kimondottan jónak számít, főleg hogy további cégek is jelezték, hogy tollat kívánnak ragadni. Azok, amelyek nem írták alá a dokumentumot, többnyire minimális piaci részesedésű vállalkozások.
Így csütörtöktől a medicinák termelői és fogyasztói ára visszaáll az április árbefagyasztás előtti 100 százalékos szintre, ugyanakkor a lakosság által fizetett térítési díjak a jelenlegi 85 százalékon maradnak. Ennek érdekében a cégek 9 milliárddal, a kormányzat 12 milliárddal támogatja meg az idén a gyógyszerkasszát. A vállalatok garantálták továbbá, hogy a nem támogatott patikaszerek árát az év végig változatlanul hagyják, ám mivel januártól ezen szerek árváltozásait a piac és a gazdasági verseny szabályozza, ebben a szegmensben drágulás várható. Magyarországon a forgalomba lévő gyógyszerek mintegy 50 százaléka támogatott, ezeknek a készítményeknek az ára januártól csak akkor változhat, ha az euró árfolyama +/– 6,25 százalékkal átlépi a megállapodásban rögzített 251 forintot.
A megállapodást pozitívan fogadta a piac, így elhárulhatnak azok a kérdések, hogy mi is történne azon készítményekkel, amelyek gyártói nem írtak alá. Az egészségügyi tárca elképzelései szerint ezen medicinák árát az OEP határozná meg. Ez azonban alkotmányos aggályokat vethet fel, hiszen az Alkotmánybíróság a gyógyszerbefagyasztással kapcsolatos határozatában az alaptörvénybe ütközőnek tartotta, hogy az OEP egyszerre vásárló és ármeghatározó szerepet is ellát. Ezért az illetékes tárca jövőbeni munkája közé tartozik a probléma megoldása. Az egyik lehetséges variáció egy, a kormány felügyelete alá tartozó árhatóság létrehozása – hasonló működik Ausztriában. A másik pedig, hogy az állam tárgyalásos úton határozza meg az árakat, míg az OEP indirekt módon, a támogatás mértékéhez képest korrigálná azokat.
