BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem minden gyógyszergyártó írt alá

2004. június 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több – elsősorban vidéki – patikában gyógyszerhiánnyal küzdenek. Ezt elsősorban azzal magyarázzák, hogy valószínűleg a nagyobb anyagi haszon reményében tartják vissza a medicinákat a piac egyes szereplői. Július elsejével ugyanis újra a régi áron lehet forgalmazni azokat. Április elsejétől a patikaszereket 85 százalékos áron befagyasztották, ám az intézkedést az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek találta és június 30-tól hatályon kívül helyezte. A múlt heti megállapodás szerint a medicinák termelői és fogyasztói ára júliustól ismét száz százalék lesz, ám a térítési díjak a jelenlegi szinten maradnak. Mivel a betegeknek továbbra sem kell többet fizetniük, nem indokolt egy esetleges felvásárlási láz, erről nem is számoltak be a piac szereplői.
Valóban több medicina hiányzik a patikák polcairól – mondta a NAPI Gazdaságnak Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője. Azt azonban nem lehet tudni, hogy hol tűnhettek el ezen készítmények, az ugyanis biztos, hogy a szükséges gyógyszermennyiség az országban van. A tárca a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH) és az ÁNTSZ-től kért vizsgálatot. A GVH csütörtökön eljárást is indított tíz gyógyszer-nagykereskedő cég ellen, azt vizsgálva, hogy valóban áremelés előtti áruvisszatartás áll-e a hiány hátterében. A NAPI Gazdaság értesülése szerint a kereskedők szállításai a múlt héten jelentősen megugrottak. A gyártók állítják, hogy folyamatosan szállítanak. A gyógyszerészek szintén hárítanak, mondván: nem tartják vissza az árukat. Abban az esetben, ha a vizsgálódó szervek valamelyike megállapítja, hogy mesterségesen tartották vissza az orvosságokat, az adott gyógyszer-nagykereskedőtől megvonhatják a működési engedélyét.
Csütörtök estig írhatta alá a támogatott gyógyszereket gyártó 111 cég a kormánnyal kötött szerződést. Elég, ha a megállapodást – 2003-as forgalmi adatok alapján – a piac résztvevőinek 90 százaléka aláírja. Ez tulajdonképpen a harminc legnagyobb gyártót jelenti. A tárca tájékoztatása szerint a szükséges 90 százalék aláírása már megvan. Azok számára, akik nem írtak alá, az OEP határozza majd meg várhatóan 85 százalékon a készítmények árát. Nem tudni azonban, mi lesz azon nem támogatott készítmények árával, amelyek esetében a gyártók nem vállalták a megállapodás feltételeit. Aggályos az is, hogy az Ab határozata szerint alkotmányellenes az OEP ármeghatározó szerepe.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet