BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beindult a verseny a magántőkéért

Az országban eddig három önkormányzat kezdte meg a magántőke bevonását a helyi kórházakba, a minimális feltételek megteremtésén túl több száz millió forintos fejlesztéseket várnak a beruházóktól.

2004. június 22. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Beindult a küzdelem a magántőke felhajtására a magyar kórházak között. Előrehaladott állapotban a kiskunhalasi és a körmendi közkórház működtetésének magánkézbe adása áll. A két város a folyamatok más-más modelljét választotta: Kiskunhalason közhasznú társaság, míg Körmenden korlátozott felelősségű társaság működteti majd a közkórházat, amelyben az átalakítást követően is tb-finanszírozású betegellátás zajlik majd. Úgy tudjuk, a befektető mindkét esetben ugyanaz a cég. A kórházi vagyon minden esetben az önkormányzat tulajdonában marad.
Három év alatt, 1,5 milliárd forintos magántőke-bevonással valósulhat meg a kiskunhalasi kórház modernizálása, amennyiben az önkormányzat is rábólint a tőkebevonásra pályázó cég ajánlatára – közölte lapunkkal Várnai László, a város polgármestere. A kórház üzemeltetését már 2003. július 1-je óta az önkormányzati tulajdonban lévő közhasznú társaság végzi. Következő lépésként az idén áprilisban külső tőkebevonásra írt ki pályázatot az önkormányzat. Ennek eredményeként jelenleg egy cég érvényes pályázata esélyes a beruházási lehetőség elnyerésére. A társaság megegyezik a körmendi befektetővel – tette hozzá a polgármester. Az ajánlatot már értékelte a legtöbb illetékes külső szakmai szervezet (Országos Egészségbiztosítási Pénztár, Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium, Magyar Kórházszövetség, Magyar Orvosi Kamara, a kórházban dolgozó Gazdasági Vezetők Országos Egyesülete, valamint az ÁNTSZ), az eddig visszaérkezett észrevételek pozitívak – hangsúlyozta a polgármester. Az önkormányzat szakbizottsága június 14-én véleményezte az ajánlatot, amelyet a július elsején ülésező képviselő-testületnek kell végső soron jóvá hagyni.
A pályázó befektető az 1,5 milliárd forinton túl további 1 milliárd forintot invesztálna a későbbiekben. Az 1,5 milliárd forintból 880 milliót kell költenie az épület felújítására, 500 milliót műszerbeszerzésre, 200 milliót a likviditási problémák kezelésére, valamint további 57 millió forintot a kht. feltőkésítésére. Megállapodás esetén az üzemeltetést végző kht. a pályázó tulajdonába kerül, a kórház azonban továbbra is önkormányzati tulajdonban marad – hívta fel a figyelmet Várnai. Az alkalmazottak státusában sem történik változás, hiszen már közel egy éve az üzemeltető kht. foglalkoztatja őket, így a munka törvénykönyve hatálya alatt állnak.
Az ajánlat elfogadása esetén, a szerződéskötést követően, még a nyáron elkezdődne az építészeti átalakítás. A munkák és a beszerzések ütemezése jobbára megegyezik avval a preferencialistával, amit a kórház szakmai vezetői állítottak fel.
A száz orvost, hatszáz egészségügyi szakdolgozót és 142 műszaki-gazdasági dolgozót foglalkoztató, 665 ágyas intézmény szűken véve a 130 ezres kisvárost szolgálja ki, a befektető ugyanakkor jelentősen bővíteni kívánja a kórház ügyfélkörét. Az egészségügyi intézmények kényszerű koncentrációja által indukált versenyben így előnyös helyen szerepelhet a Kiskunhalasi Kórház – fogalmazott Várnai.

Körmend: augusztustól magánüzem
A leendő működtetővel már áprilisban megszületett a megállapodás, a körmendi Dr. Batthyány-Strattmann László Kórház és Rendelőintézet munkavállalóinak átvétele a következő hónapban zárul le. A 237 alkalmazott közül hatan távoznak végkielégítéssel az intézménytől, a többiek átlépő nyilatkozatot írtak alá – tudtuk meg Németh Attila vezető főorvostól, aki egyben a működtetésre létrehozott kft. ügyvezető igazgatója. Az átvétel pedig oly módon valósul meg, hogy ne csorbuljanak a dolgozók közalkalmazotti munkaviszonyból adódó anyagi előnyei: a munkáltató fenntartja a 13. havi fizetést, a jubileumi jutalmat, valamint az útiköltség-térítést. Az intézmény élén továbbra is Bárány Győző orvosigazgató marad. A közkórház üzemeltetése augusztus 1-jével a Batthyány-Starttmann László Egészségügyi Szolgáltató Kft. kezébe kerül.
A társaságot a beruházó Hosp-Invest cégcsoporttal hozták létre. A cég 100 millió forintos nagyságrendű invesztícióban részesíti majd a kórházat, a konkrét összeg azonban egyelőre nem ismert. A működés (vagyis a bérek fizetése) biztosítására 30 millió forintos azonnali befektetésre van szükség, a minimumfeltételek megteremtése azonban további 200 millió, a fejlesztési elképzelések kivitelezése pedig 800 millió forintot követelne. Első körben a működést garantáló összeget teszi be az intézménybe a befektető, majd a pontos szakmai és pénzügyi tervek elkészítését követően kerülhet sor a fejlesztési források meghatározására – mondta Németh Attila.
A javítások és felújítások mellett a nagy értékű gépek cseréje is elkerülhetetlen. A beruházásnak köszönhetően a sebészeti műtétek terén jelentős profilbővülés lesz. E mellett a tb-finanszírozású egynapos műtétekre összpontosít majd a szolgáltató. A 100 milliós nagyságrendű befektetés ezenfelül az önkormányzat költségvetésére is jótékony hatást gyakorol, ugyanis a kórház erre az évre tervezett hiánya 50 millió forint, ami így nem terheli a település büdzséjét.
A Hosp-Invest csoporttal kötött keretszerződés garantálja a szolgáltatás színvonalának és mennyiségének fenntartását: ezek elégtelensége esetén egyoldalúan felbontható a kontraktus. Az ellátás alakulását pedig az önkormányzat által létrehozott felügyelőbizottság, valamint a kormányzati szervek ellenőrzik. A jelenleg 55 ezer embert ellátó közkórház szolgáltatásait a továbbiakban is a társadalombiztosítás finanszírozza, így az átalakítás a betegeknek nem okozhat többletköltséget – hangsúlyozta az üzemeltető cég vezetője.

Dunaújváros: lassú indulás
Bár a város polgármesterét elfoglaltságai miatt nem tudtuk elérni, korábbi sajtóinformációk szerint a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház üzemeltetésének magánkézbe adása is megindult. A nyár folyamán történhet meg a kht.-vá alakulás, novemberre letisztulnak a stratégiai tervezést követően a tőkeemeléssel kapcsolatos konkrét elképzelések, a dolgozók átvétele és a befektetői pályázat kiírása így a jövő év elejére maradna.
A magántőke bevonása ebben az esetben is az önkormányzat pénzügyi működőképességét és a kórház működési feltételeinek megteremtését célozza. Az önkormányzati támogatás a tavalyi 350 millió forintról az idén 20 millió forintra zsugorodott, ugyanakkor az állami finanszírozás reálértéke is jelentősen csökkent az ebben az esztendőben bevezetett teljesítménylimitek miatt.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet