A köztársasági elnök aláírta az ártörvény azon módosítását, amely lehetővé teszi a kormánynak, hogy legfeljebb kilenc hónapra befagyassza a gyógyszerárakat. A javaslatot a parlament ellenszavazat nélkül, a múlt hétfőn fogadta el. Ezt követően a gyógyszergyártók négy egyesülete írásban fordult Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz, hogy kérjen normakontrollt az Alkotmánybíróságtól. A gyártók szerint ugyanis a módosítás szembemegy a bíróság azon határozatával, amelyben hatályon kívül helyezte a gyógyszerárak áprilisi 85 százalékon történt hibernálását. A gyártók - bár a kormánnyal a múlt héten sikerült megállapodniuk - attól tartanak, hogy így a törvényi lehetőség túl nagy kísértés lehet a mindenkori kormánynak. Ezzel együtt a négy egyesület hiányolta a módosítás szövegéből az esetleges beavatkozással kapcsolatos egyértelmű meghatározásokat, ami sérti a jogbiztonság elvét.
Az indítványozók közül az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete, a Generikus Gyógyszergyártók és Forgalmazók Érdekvédelmi Egyesülete és a Védőoltásgyártók és Forgalmazók Egyesülete most kész az ügyben ismét az Ab-hoz fordulni. Az egyesületek szerint az, hogy az államfő csak hosszas mérlegelés után döntött az aláírás mellett, megerősíti azon félelmeiket, hogy a törvénnyel kapcsolatban alkotmányos aggályok mutatkozhatnak. A negyedik egyesület, a Magyosz azonban csak később dönt arról, hogy csatlakozik-e az indítványhoz. Az Ab-hoz benyújtott kérelem azonban nem változtat a múlt héten kötött megállapodáson. Az egyesületek közleménye szerint az eddigiekhez hasonlóan továbbra is mindent megtesznek a tárgyalási folyamat lezárásáért. A több mint 110 gyártónak ma éjfélig kell aláírnia a múlt héten tető alá hozott egyezség szerződését.
