Nyugvópontra jutott a gyógyszerárak körüli huzavona: a gyártók és a kormány tegnap megállapodtak abban, hogy a támogatott készítmények ára 2006 végéig nem emelkedik, a teljes árú medicinák pedig az idén nem drágulnak. Idén a támogatott termékek termelői és fogyasztói ára visszaáll a március 31-i 100 százalékos szintre, s a térítési díj a jelenlegi 85 százalékon marad. Ennek terhét a gyártók és kormány viselik. A gyógyszergyártók összesen 9 milliárd forintot fizetnek be a kasszába, míg a kormány legfeljebb 12 milliárd forint pluszkiadással számol. A gyártók vállalják továbbá, hogy a nem támogatott gyógyszerek is a jelenlegi 85 százalékos áron maradnak december 31-ig. Vajda András, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének alelnöke a NAPI Gazdaságnak elmondta: egyelőre nem tudni, ez mekkora költséget ró a gyártókra. A következő évben viszont ezen orvosságok árát a piac és a gazdasági verseny szabályozza, ezért ebben a szegmensben januártól drágulás várható. Jelenleg a Magyarországon forgalomban lévő mintegy 12 ezer patikaszer közül 6500 támogatott. A szubvencionált készítmények termelői árát 2004. július 1. és 2006. december 31. között euróban rögzítik, s a gyártók azt vállalják, hogy a gyógyszerek ára euróban nem változik. Ha az árfolyam kilép a június elsejei zárókurzus – 252,05 forintos euró – mint centrum +/– 6,25 százalékos környezetéből, korrigálják az árakat.
A megegyezést bejelentő sajtótájékoztatón Kiss Péter kancelláriaminiszter azt mondta, hogy kormány nem számít az árfolyam ilyen mértékű eltolódására, ez alapján 2006. december 31-ig várhatóan nem változnak az érintett árak. (A Reuters áprilisi konszenzusa szerint év végére 253,27 forint körül várható az euró árfolyama.) A kabinet elkötelezte magát, hogy a következő két évben 5-5 százalékkal növeli az ártámogatásra költhető összeget, s elhangzott az is, hogy nem élnek az árhibernálás lehetőségével a következő másfél évben.
Nem kompenzálják ugyanakkor a patikákat. Az áprilisi befagyasztáskor a gyógyszertárak jelezték, hogy a döntés számukra kedvezőtlen, hiszen a normál áron beszerzett készleteiket kellett nyomott áron értékesíteniük, ráadásul az árréstömegük is csökken. Ennek ellensúlyozására a kormány a vénykezelési díj visszahozásával rukkolt ki, amit ebben a formában az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek talált. Akkor a gyógyszerészek azt mondták, hogy ha az árak maradnak 85 százalékon és a kompenzációs díjat sem kapják meg, a kis forgalmú patikák csődbe mehetnek. Kiss Péter szerdán kijelentette, hogy a kiegészítésre már nincs szükség. A gyógyszerészkamara hivatalosan még nem foglalt állást, ám a fogyasztói árak visszaállítása kedvező számukra is, hiszen forintban ismét emelkedik az árréstömeg. Ugyanakkor a nem támogatott készítményeknél továbbra is el kell viselniük a jelenlegi veszteséget.
Az első reakciók szerint a gyártók örömmel fogadták a paktumot. Pénzügyi áldozatokat kellett hozni mindkét oldalon, ám a piac stabilitása érdekében ez elengedhetetlen volt – mondta a NAPI Gazdaságnak Székely Krisztina, az innovatív gyártók szövetségének elnöke. Az egyezség a kormány és a gyártókat képviselő egyesületek között született. Bár valószínűsíthető, hogy valamennyi gyártó aláírja június 22-ig a megállapodást, néhányan már most is kétségeiknek adtak hangot. Bacskai István, a Leo Burnett MedicalWorks vezetője hiányolja a részleteket, nevezetesen azt, hogy a 6500 támogatott terméket tartalmazó gyógyszertörzs egészére azonos feltételeket szabó vagy az egyes gyártók termékpalettájára vonatkozó tárgyalásokon alapul-e a megállapodás. Arról egyelőre semmilyen elképzelés nincs, mi történik, ha valamelyik gyártó nemet mond.
