ä Sebők Miklós
A vasárnapi Európai Parlamenti (EP) választásokon a Fidesz és a kormánypártok egyenlően osztoztak meg országot megillető 24 képviselői helyen - derült ki a lapzártánk idején nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás adataiból. Az EU májusi kibővítése után Magyarországon először megrendezett voksolás eredményeként a nagyobbik parlamenti ellenzéki párt a Median pénteken és szombaton végzett felmérése szerint 12 mandátumot kapott. A kormányzó MSZP 10, míg koalíciós partnere, az SZDSZ 2 mandátumra számíthat a 2004-2009-es ciklusban. A hivatalos előzetes eredményt a szavazólapok 80 százalékának feldolgozása után tegnap 10 órakor hozta nyilvánosságra az Országos Választási Bizottság (OVB). A Median szerint nem érte el az 5 százalékos küszöböt, és így nem kap képviselői helyet az EP-ben a 4 százalékig jutó MDF, illetve a Munkáspárt és a MIÉP sem. A médiában nyilatkozó kormánypárti és ellenzéki politikusok a közvélemény-kutatások esetleges tévedéseire hivatkozva nem kommentálták érdemben a kutatási eredményeket.
A több mint 8 millió választásra jogosult magyar állampolgárnak az urnák zárása előtt fél órával kevesebb mint 37 százaléka adta le szavazatát, amely jóval elmarad mind 43-45 százalék körüli kutatóintézeti várakozásoktól, mind az EU-népszavazás 46 százalékától. A legtöbben Budapesten (47,26 százalék), a legkevesebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (29,20 százalék) vettek részt a választáson. A hivatalos végeredményt a 71 külképviseleti szavazóhelyről visszaküldött szavazatok összeszámlálását követően, leghamarabb szerdán teszi közzé az OVB.
