Miközben szerdán több hírforrás is azt állította, hogy titkos megállapodás született a gyógyszergyártók és a kormány között, tulajdonképpen az álláspontok sem közeledtek. Ráadásul miután a felekhez is eljutott a miniszter azon kijelentése, hogy kész továbbra is befagyasztva tartani a medicinák árát, elég kritikussá vált a megbeszélések hangulata. A kölcsönös bizalomnak pedig már az sem tett jót, hogy a parlament elé került az a törvénymódosítási javaslat, amelynek segítségével a kormány korlátozhatja a gyógyszerárakat. Erről a javaslatról hétfőn szavaznak a képviselők.
A kormány továbbra is kiáll azon koncepciója mellett, hogy se a betegek, se a költségvetés terhei ne növekedjenek – ez azonban csak az árak jelenlegi szintjén lehetséges. Ehhez viszont július 1-jéig hatályba kell lépnie a módosított törvénynek és meg kell hozni a szükséges kormányrendeletet. Amennyiben ez nem sikerülhet – márpedig a köztársasági elnök könnyen normakontrollt kérhet – július első napjától az orvosságok ismét a márciusi áron kaphatóak, ami 15 százalékos emelkedést jelent. Igaz, a kormány folyamatosan hangoztatja, hogy ebben az esetben megemeli a támogatás mértékét. Ez azonban csak a medicinák egy részét érinti, ráadásul így a gyógyszerkassza sem tarható. A gyártók azonban, mivel sok vesztenivalójuk nincs, nem hajlandóak bármit aláírni.
Készek vagyunk erőfeszítéseket tenni, de nem engedünk a zsarolásnak és vannak fix pontok, amelyekhez ragaszkodunk – summázta az elmúlt napok eseményeit Fekete Tibor, a Magyosz szóvivője. Ilyen fix pont, hogy az árak nem maradhatnak a jelenlegi 85 százalékos szinten. Márpedig ebben az esetben vagy a költségvetésnek vagy a betegeknek a zsebükbe kell nyúlniuk.
