Tegnap a portfolio.hu és Hír Tv adta hírül, hogy megszületett a gyógyszer-megállapodás, és ennek következtében július egytől ismét a márciusi áron – azaz a jelenleginél 150 százalékkal drágábban – lesznek kaphatók a medicinák. A két forrás azt is tudni vélte, hogy a betegek terhei ugyanakkor nem növekednek, mert az állam emeli az orvosságok támogatását. Az ügy ott sántít, hogy a 15 százalékos emelkedés mintegy 10 ezer gyógyszert érint, ám ezeknek csak kisebb részére jár állami támogatás, így bizonyosan növekedhetnek a patikai számlák. A megállapodás szerint, ha a gyógyszerkassza túllépi a rendelkezésre álló keretet, a gyártók ennek mértékétől függően a készítmények termelői ára után visszafizetnek a kasszába. A megállapodás állítólag a színfalak mögött köttetett és egyelőre titkos. Az érintettek egyelőre cáfolnak – vagy legalábbis úgy tesznek. Szerdán az Innovatív Gyógyszergyártól Egyesülete a következő közleményt adta ki, mintegy a kormány és gyógyszergyártók nevében: a kormány és a gyógyszergyártók képviselői intenzív és konstruktív tárgyalásokat folytatnak. A tárgyalások célja éppen egy olyan megállapodás, amelynek eredményeképpen nem növekednek a betegek gyógyszerterhei.
Szinte szó szerint ugyanezt a tájékoztatást adta a NAPI Gazdaságnak Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője. A Miniszterelnöki Hivatal szintén cáfolta a megegyezés hírét, míg a gyártók képviselőit nem lehetett utolérni.
Lapunk más forrásokból származó információi szerint valóban nem állapodtak meg a gyártók, és a portfolio.hu által közölt feltételeknek csak egy része vetődött fel a tárgyalásokon. Eszerint legközelebb holnap születhet döntés. Ugyanakkor megfigyelők szerint a kormány tagadása is érthető, hiszen a vasárnapi választások előtt nem érdeke, hogy egy esetleges áremelkedés híre napvilágra kerüljön.
