Ismét jobb lett a Pénzügyminisztérium (PM) által vártnál az államháztartás havi hiánya: a kedvezőbb adóbevételeknek és néhány egyszeri kiadási tétel csúszásának köszönhetően 174,8 milliárd forint hiányt halmoztak fel májusban az alrendszerek (központi költségvetés, tb-alapok és elkülönített állami pénzalapok). Ez 110 milliárd forinttal alacsonyabb, mint amit a PM tervezett.
A jelentős különbség javarészt az uniós forgalomban történő áfaelszámolással magyarázható, de szépen híztak az szja és a jövedéki adószámlák is. Az államháztartás május végéig elért bevételei a 4,6 százalékos hiánycélhoz szükséges éves bevétel kevesebb mint 38 százalékát tették ki, a kiadásoknál a hasonló mutató 42 százalék alatti. A deficit az első öt hónapban 722,4 milliárd forint volt; a tárca eredeti ütemterve szerint az első félévben 1000 milliárd forintra duzzadt volna a hiány, most ennél jobb pozíció elérésére van esély. Júniusban 321 milliárdos hiánnyal kellene zárnia ugyanis az államháztartásnak az eredeti tervek teljesüléséhez. Egy éve 192 milliárd forint volt a deficit, de akkor még az összes vámbevétel a költségvetést gazdagította. Elemzők azonban továbbra is fenntartással kezelik a második félévre tervezett hiányt, ami 200–300 milliárd forintos növekedést engedélyez.
