BUX 139140.07 -0,12 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gyártók nem tárgyalnak tovább?

Ma döntenek a gyógyszergyártók arról, hogy tovább tárgyalnak-e a kormánnyal. A megbeszélések azért szakadhatnak meg, mert hétfőn az országgyűlés elfogadta az ártörvény azon módosítását, amely a kormány kezébe adná a gyógyszerárak befagyasztásának lehetőségét.

2004. június 7. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jövő hétfőn várható a zárószavazás a Bőhm András (SZDSZ) és a Szabó Lajos (MSZP) képviselők által benyújtott törvénymódosító javaslatról. A költségvetési bizottság által finomított koncepció szerint a kormány kilenc hónapra hibernálhatja a medicinák árát a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak elhárítása vagy egyensúlyának fenntartása céljából. Magasabb árat – a szakminiszter hozzájárulásával – csak akkor lehet alkalmazni, ha az illető orvosság egy betegség kizárólagos ellenszere és bizonyítható, hogy előállítási költsége több a rögzített árnál. A javaslat azután került az országgyűlés elé, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) az alaptörvénybe ütközőnek találta a gyógyszerek árának 85 százalékon történt befagyasztását. A módosítást a két képviselő még áprilisban nyújtotta be, míg a költségvetési bizottság az Ab-határozatot követően. Bőhm András korábban úgy vélekedett, hogy az Ab nem zárta ki a beavatkozás lehetőségét, ez a megoldás elfogadható.
Mivel az áprilisi befagyasztást szabályozó kormányrendeletet az Ab határozata július elsejével helyezi hatályon kívül, a kormánynak lehetősége van még kilenc hónapig a jelenlegi 85 százalékon tartani az orvosságok árát. Ehhez azonban június 30-áig hatályba kell lépnie a törvénymódosításnak, illetve a kormánynak meg kell alkotnia a szükséges rendeletet. Mindez azonban csak akkor sikerülhet, ha az államfő nem dobja vissza vagy nem küldi normakontrollra a jogszabályt.
Márpedig a javaslat alkotmányos aggályokat vet fel. Ráadásul a jogi háttér sem teljesen tiszta. Az Ab ugyanis hatályon kívül helyezte az ártörvény azon paragrafusát, amely alapján a kormány hatósági árat vezethetett volna be a támogatott gyógyszerekre. Ugyanakkor hatályban maradt az árak hibernálását lehetővé tevő paragrafus. Az Ab az áprilisi rendeletet azért nevezte alkotmányellenesnek, mert a feltételek nem voltak megfelelőek a befagyasztáshoz. Azt azonban sem az új szabály, sem a határozat nem tartalmazza, hogy konkrétan melyek ezek a feltételek és mit is jelent a gyógyszerpiaci zavar. Kolláth György alkotmányjogász szerint a megoldás elviekben lehet alkotmányos, hiszen az Ab pontosan megadta azon lehetőségeket, hogy a kormány milyen módon fagyaszthatja be az árakat.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet