Szabó Lajos (MSZP) és Bőhm András (SZDSZ) képviselők április végén adták be azt a módosító javaslatot, amely gyógyszerpiaci zavar esetén a kormány kezébe adná az árak befagyasztásának lehetőségét. Az Alkotmánybíróság (Ab) múlt heti döntését követően – amikor az alaptörvénybe ütközőnek találták az áprilisi árbefagyasztást – a költségvetési bizottság nyújtotta be a tervezet végleges szövegét. Csütörtökön a gazdasági és az egészségügyi bizottság is általános vitára alkalmasnak találta a javaslatot. Az ellenzék az előbbi ülésen nem képviseltette magát, míg a másik testület szavazásán tartózkodott. Tartózkodásuk oka, hogy a javaslatot alkotmányellenesnek tartják – mondta lapunknak Frajna Imre, fideszes képviselő. Schvarcz Tibor, az egészségügyi bizottság szocialista elnöke szerint viszont nem mennek szembe az Ab döntésével.
A javaslat lényege, hogy a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak kiküszöbölésére a kormány valamennyi orvosság árát 9 hónapra befagyaszthatja. A módosítás sorsa éppen azért kérdéses, mert az Ab eltörölte az ártörvény azon paragrafusát, amely hasonló jogosítványokat adott volna a mindenkori vezetésnek. Így a taláros testület szerint ilyen intézkedés kormányrendelettel nem hozható.
Felerősödtek alkotmányos aggályaink – mondta a NAPI Gazdaságnak Fekete Tibor, az egyik gyógyszerszövetség szóvivője. Véleménye szerint ez megkérdőjelezi a kormány tárgyalási szándékának komolyságát, ugyanakkor bíznak abban, hogy a parlament nem fogadja el a módosítást. Fekete szerint az Ab egyértelműen megadta az alkotmányos irányokat, és ez a javaslat nem felel meg azoknak.
