A kutatás-fejlesztés jelentős mértékben hozzájárult Írország elmúlt években végbement gazdasági fejlődéséhez - jelentette ki Mary Harney, Írország miniszterelnök-helyettese egy tegnapi konferencián. A Magyar Tudományos Akadémia elnöke szintén a k+f jelentőségét hangsúlyozta: Vizi E. Szilveszter szerint kevés a jelenleg erre fordított GDP-arányos 0,9 százalék, miközben az EU átlaga eléri a GDP 1,93 százalékát, magasabb GDP-szint mellett. Vizi szerint a kormánynak ki kellene tartania ígérete mellett, amely szerint ezt az arányt 2006-ra 1,8 százalékra emelik. Ez sem biztosítaná ugyanakkor a magyar gazdaság felzárkózását az uniós szinthez, mivel egy, a lisszaboni csúcson született döntés szerint a tagországoknak 2010-re már a GDP 3 százalékát kell innovációra és kutatás-fejlesztésre költeniük.
Harney országa egyik legnagyobb sikerének a munkanélküliség 17 százalékról 4 százalékra történő levitelét tartotta, szerinte ez nem valósulhatott volna meg országa EU-csatlakozása nélkül. Az ír vezető szerint Magyarország teljes jogú uniós tagságával növekednek a szigetországi cégek itteni befektetései, míg az ingatlanbefektetőknek már ma is az egyik kedvenc célországa Magyarország.
