A magyarok egészségi állapota a legrosszabb az európai unióban – véli a Financial Times (FT). A brit gazdasági napilapban megjelent OECD-statisztika szerint Magyarországon az egyik legalacsonyabb a születéskor várható életkor és csak a litvánok és a lettek élnek rövidebb ideig egészségesen. Bár ebből könnyen arra lehetne következtetni, hogy a magyarok keveset járnak orvoshoz, ennek az ellenkezője igaz. Az ellátórendszer szereplői rendszeresen a kormány szemére vetik, hogy keveset költ az egészségügyre, de az FT szerint ez a vád sem igaz. Jelenleg a GDP mintegy 7 százaléka megy ebbe a szektorba, ez több mint a szlovák és lengyel egészségügyi büdzsé – holott ez utóbbi két országban magasabb a születéskor várható élettartam.
Nem az ágazatba fektetett pénz kevés, hanem a felhasználás nem elég hatékony – nyilatkozta a lapnak Kökény Mihály miniszter. A cikk – akár a szakmai szervezetek és a kormány – szerint a szektor egyik legnagyobb problémája az úgynevezett kórház-vízfejűség. Erre megoldást nyújthat a kormány egészségügyi reformja, azon belül is az irányított betegellátás rendszere (IBR). A napilap ugyanakkor ütközteti a jelenlegi vezetés és az ellenzék véleményét. Szájer József fideszes képviselő szerint az IBR irracionális rendszer. Így nagy kérdés, mi lesz a reformmal, ha két év múlva esetleg ismét kormányváltásra kerül sor. Mihalyszky Zoltán, a Medicover vezető tanácsadója szerint törvényi garanciákra van szükség ahhoz, hogy a változások ilyen esetben se változzanak.
