BUX 139406.71 0,08 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Év végéig hibernálnák a gyógyszerárakat

2004. május 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Várhatóan június hetedikére hívják össze rendkívüli ülésre az Országgyűlést, a téma a gyógyszerhelyzet lesz. Az ügy azért sürgős, mert a kormánynak június 30-ig kell megoldást találni a gyógyszerárak rendezésére azt követően, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) az alaptörvénybe ütközőnek találta a medicinák árának befagyasztását. A megoldás az a törvénymódosító javaslat lehet, amelyet még május elején nyújtott be a szocialista Szabó Lajos és a SZDSZ képviselője, Bőhm András. Az indítvány lényege, hogy gyógyszerpiaci zavar esetén a kormány legfeljebb egy évre jogosult befagyasztani a gyógyszerek árát – mondta el a NAPI Gazdaságnak Bőhm András. A piaci zavarok mibenlétét a megfelelő kormányrendelet határozza meg. Bár a képviselő szerint ez egyértelműen alkotmányos megoldás, több szempontból is megkérdőjelezhető. A legfontosabb érv, hogy az Ab nemcsak az április 1-jei hibernálásról szóló kormányrendeletet tartotta alkotmányellenesnek, hanem az új ártörvény erre vonatkozó paragrafusát is. E bekezdések törvényi lehetőséget adhattak volna arra, hogy 2005. január elsejétől a támogatott készítmények árát a kormány hatóságilag szabályozza – ezt egyébként a gyártók is elfogadták. Így kérdéses, hogy a parlament törvényi intézkedéssel meg tudja-e állítani az árak növekedését. A másik kérdéses pont a gyógyszerpiaci zavar fogalma. Az Ab ugyanis alkotmányos követelményt határozott meg, amely szerint az árakra vonatkozó rendelkezésre csak a feltételek együttes fennállása esetén, kivételesen, átmeneti jelleggel, a beavatkozás időbeli hatályának meghatározása mellett kerülhet sor. Hogy mik is azok a bizonyos együttes feltételek vagy zavarok, azt mindenki másképp értelmezi.
Információink szerint a Szabó–Bőhm módosítás szembe megy az Ab véleményével – mondta a NAPI Gazdaságnak Fekete Tibor, a gyógyszergyártók szövetségének (Magyosz) szóvivője. Ez számukra nem elfogadható, de készek kompromisszumokra egy hosszú távú, kiszámítható jogi környezet létrehozása érdekében. A gyártók továbbra is azt hangsúlyozzák, hogy meg kellene kezdeni a tárgyalásokat, ám eddig puhatolózáson kívül nem történt semmi.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet