BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz helyzetbe kerülhetnek az intézetek

Az április közepén megjelent miniszteri rendelet a régihez képest elvileg enyhítést jelent, szakmai körökben azonban vannak kétségek.

2004. május 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egészségügyi minimumfeltételeket szabályozó korábbi miniszteri rendelet elsősorban darabszámban fogalmazta meg elvárásait, az új a funkciókat és a feladatellátást harmonizálja és elvárási szinteket határoz meg. Szakmai vélemények szerint a intézetek nehéz helyzetbe kerülhetnek. Az év végéig ugyanis az új feltételek alapján valamennyi szolgáltatónak meg kell hosszabbítania a működési engedélyét. Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint ezen eljárások alapján derül majd ki, hogy a rendelet enyhített vagy nehezített az intézmények életén. Elvileg könnyebb helyzetbe kellene kerülniük az ellátóknak, ugyanakkor a folyamatos finanszírozási problémák, a munkaerőhiány, az új ügyeleti rendszer bevezetése nehezítik a teljesítést.
Az egyik legnagyobb problémát azonban a korszerűtlen gépparkok, azon belül is az aneszteziológai és a sürgősségi ellátáshoz szükséges berendezések okozhatják. Az Állami Számvevőszék nemrég kiadott jelentése szerint Magyarországon a kormányzati stratégia ellenére az egészségügyi géppark csak lassan korszerűsödik. Már egy 1996-os vizsgálat úgy találta, hogy ezek az eszközparkok elöregedtek, és nem vagy csak részben teljesítik a szakmai minimumot. Azóta azonban nem javult a röntgengépekkel való ellátottság, ám a gépek többségét sikerült korszerűbbre cserélni, így csökkent a betegek és a személyzet sugárterhelése és javult a képek minősége. A legrosszabb a helyzet az aneszteziológia és intenzív ellátás területén, itt ugyanis ma sem jobb az ellátás mint a beruházási program elindulásakor. Ráadásul hiány van megfelelő szakemberekből is. A sugárterápiás ellátásban a szükséges szakorvosi létszámhoz képest 20 százalékkal dolgoznak kevesebben. Hasonló a helyzet a radiológia esetében, ahol 10–20 százalék között van a betöltetlen orvosi posztok száma. Az ÁSZ szerint az elfogadott programokhoz nem biztosított elegendő forrást a költségvetés.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet