Tóth Judit, az egészségügyi minisztérium szóvivője a NAPI Gazdaságnak cáfolta a Magyar Nemzet azon hírét, miszerint a gyógyszerpiaci rendtartásról szóló tervezetben az szerepelne, hogy az orvosok a jövőben konkrét készítmények helyett csak hatóanyagokat írhatnának fel. Ez csak egy lehetőség, de nem válna kötelező és egyetlen megoldássá – mondta a szóvivő. Az orvosoknak 1994 óta van lehetőségük van arra, hogy a vényre gyógyszert vagy hatóanyagot írjanak fel. Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint azonban szinte egyetlen orvos sem élt ez utóbbi lehetőséggel. Ettől függetlenül szakmai körökben nem aratott osztatlan sikert a kormány koncepciója, amelyet hétfőn kaptak meg a gyártók és a patikusok.
A tervezetben túl sok az esetlegesség és egyáltalán nem lehet tudni, hogy ami le van írva, abból mi válik majd kötelezővé – közölte lapunkkal Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. A hatóanyag felírása nem ismeretlen az európai gyakorlatban, ám ennek bevezetéséhez sokkal informáltabb betegtársadalomra lenne szükség. Ez a variáció valószínűleg a generikus program része, amelynek lényege, hogy a betegek a legolcsóbb medicinát vásárolják. Fekete Tibor, a Magyar Gyógyszergyártók Szövetségének szóvivője szerint a receptírás új változatát feltételezhetően csak az OEP és a tárca, tehát a finanszírozási oldal képviselői támogatják. Fekete is osztotta azt a véleményt, hogy a tervezetből nehéz kiolvasni a valódi elképzeléseket, és az inkább csak a vágyakat jeleníti meg, mint valódi szakmai anyagot.
Más szakmai szereplők szerint a koncepció több „rejtett aknát" is tartalmaz. Abban azonban mindenki egyetért, hogy hónapokon belül megoldást kell találni a magyar gyógyszerpiac problémáira és ez nem sikerülhet, ha a kormányzat továbbra is erőpolitikát folytat.
