Magyarországon a kormányzati stratégia ellenére az egészségügyi géppark csak lassan korszerűsödik – állapította meg az ÁSZ, amely a sugárterápiás, a radiológiai, az aneszteziológiai és az intenzív ellátást érintő eszközberuházásokat vizsgálta. Már egy 1996-os vizsgálat úgy találta, hogy ezek az eszközparkok elöregedtek, és nem vagy csak részben teljesítik a szakmai minimumot.
A számvevők szerint a leglátványosabb fejlődés a sugárterápiás eszközök terén tapasztalható. Az ilyen centrumok országos szinten megfelelő kapacitással rendelkeznek, hét év alatt 80 százalékkal, 12,5 ezerről 22,5 ezer nőtt az ellátásban részesülők száma. Ugyanakkor nagy a minőségi eltérés az egyes centrumok között. Nem javult a röntgengépekkel való ellátottság, ám a gépek többségét sikerült korszerűbbre cserélni, így csökkent a betegek és a személyzet sugárterhelése és javult a képek minősége. A legrosszabb a helyzet az aneszteziológia és intenzív ellátás területén, itt ugyanis ma sem jobb az ellátás mint a beruházási program elindulásakor.
Hiány van megfelelő szakemberekből is. A sugárterápiás ellátásban a szükséges szakorvosi létszámhoz képest 20 százalékkal dolgoznak kevesebben. Hasonló a helyzet a radiológiánál, ahol 10–20 százalék között van a betöltetlen orvosi posztok száma. Az ÁSZ szerint az elfogadott programokhoz nem biztosított elegendő forrást a költségvetés. Vizsgálatuk során hiányosságokat találtak a beruházásokra kiírt pályázatoknál is: gyakran nem szabályozták a tenderek rendjét, így az eljárások néhány hónaptól egy-két évig is eltarthattak. A közbeszerzési díjak elszámolásánál sem volt egységes a minisztériumi gyakorlat.
