Az idén az első négy hónapra vártnál több mint 46 milliárd forinttal lett alacsonyabb az államháztartás helyi önkormányzatok nélkül számolt hiánya – derül ki a Pénzügyminisztérium tegnapi gyorsjelentéséből. Április végéig 547,6 milliárd forint bevétellel nem fedezett kiadást folyósítottak az alrendszerekből. A PM szerint az első félévben 1043 milliárd forintra emelkedik a deficit, vagyis a hátralévő két hónapban közel annyi, összesen 496 milliárd forint hiánynak kellene keletkeznie, mint január és április között. Ezt egyebek mellett az áfabevételeknél keletkező egyhavi kiesés okozza, az áfabevallók ugyanis az EU-csatlakozással önbevallás útján tesznek eleget kötelezettségeiknek, s nem az APEH utalja ki a visszajáró áfát.
Most azonban még javítja az egyenleget az áfa, amelyből áprilisban 46 milliárddal több folyt be a tervezettnél, amit az import és a belföldi forgalom után fizetett adó egyaránt támogatott. Szerényen alakulnak eközben az szja-bevételek az adókedvezmények miatt. A kiadásoknál a központi költségvetési szervek költekezése 9 milliárddal elmaradt a várttól, viszont a májusban esedékes, de áprilisra előrehozott kamatfizetés 4 milliárddal rontotta ezt a hatást.
