BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hibernálnák a gyógyszerárakat

2004. május 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ismét egyre sűrűbb a homály gyógyszerügyben. Április egytől a kormány féléves időszakra 15 százalékkal csökkentette és befagyasztotta mintegy 10 ezer gyógyszer árát. Ezt követően a parlament jóváhagyta az új ártörvényt, amelynek értelmében a kormány január elsejétől a támogatott medicinák árát hatóságilag szabályozhatja. Tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottsága elfogadta azt a módosító javaslatot, amely szerint a kormány a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak kiküszöbölése érdekében határozhat az árak egy évig terjedő befagyasztásáról. Ez érintheti az összes Magyarországon forgalomban lévő medicinát.
Tóth Judit, a szaktárca szóvivője a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a módosítás nem lenne kötelező érvényű. A tárca szerint amelyik gyártóval meg tudnak állapodni, annak termékei kikerülnek a jelenleg érvényben lévő befagyasztás alól, csakhogy az udvariassági találkozókon kívül még nem történt semmi. Egyelőre nem kezdődtek meg a tárgyalások – mondta a NAPI Gazdaságnak, Fekete Tibor a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője. A további árbefagyasztás azonban jelentős ellátási problémákat okozhat, ráadásul alkotmányos aggályokat is felvet egy ilyen határozat.
Az OEP szerint a transzparenciadirektíva kapcsán sem drágulhatnak a gyógyszerek (NAPI Gazdaság, 2004. május 5., 1–3. oldal). Az azonban kétséges, mi történik akkor, ha a gyártók támogatott gyógyszerek árait kívánják emelni. A direktíva értelmében ezt egy az OEP keretein belül működő testületnek kell elbírálni. A betegek terhei csak akkor nem növekednek, ha az árral együtt emelkedik a támogatás mértéke – az erre irányuló árképzési politika azonban még ismeretlen.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet