BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drágulhatnak a befagyasztott árú medicinák?

Az úgynevezett transzparenciadirektíva értelmében a gyártó – kellően megindokolva – már október előtt emelheti egyes támogatott gyógyszerek árát, amennyiben megszerzi egy bíráló testület engedélyét.

2004. május 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Május elsejével lépett érvénybe Magyarországon a transzparenciadirektíva, amely a gyógyszer-befogadási, illetve az ártámogatási rendet szabályozza. A direktíva értelmében a gyártók kérelmezhetnek áremelést. Ez vonatkozik azon medicinákra is, amelyek árát április elsején 15 százalékkal csökkentették és befagyasztották.
Az új szabályozás lényege, hogy a támogatott medicinák befogadása átlátható, egységes és nyilvános keretek között történjen. Korábban az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) végezte a törzskönyvezést, amennyiben pedig a gyártó vagy forgalmazó a típust támogatott készítményként kívánta értékesíteni, az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz (OEP) kellett benyújtania az igényét. A döntés szakmai részét az orvosi kamara látta el, míg a támogatás mértékére egy tárcaközi bizottság tett javaslatot az egészségügyi miniszternek, aki a pénzügyminiszter vétójoga mellett hozta meg a döntést.
Ezentúl viszont elsőfokon a Transzparencia Titkárság, míg másodfokon a Transzparencia Fellebbviteli Titkárság jár el. Mindkét testület az OEP-en belül működik.
Az új rendszer egyik pozitívuma, hogy az eljárásra időkeretet (90 vagy 180 napot) állapítottak meg, így nem fordulhat elő, hogy valamely termék éveken keresztül várjon a befogadásra. Továbbá a kérelmezőnek fellebbviteli lehetősége is van. Ezzel szemben az új szabályrendszer értelmében a kérelmezőnek eljárási díjat kell fizetnie. Ez egyszerűsített eljárásoknál – egyebek között új csomagolás, árcsökkentés, névváltoztatás – 300 ezer forint, míg a normál eljárásoknál – új gyógyszer, támogatás emelése – 1,5 millió forint készítményenként. Az eljárási díjak az OEP bevételét növelik – mondta a NAPI Gazdaságnak Bartucz Attila szóvivő. Azoknak a gyártóknak, akik május elseje előtt kérelmezték készítményük befogadását és az eddig nem történt meg, most új eljárást kell indítaniuk.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet