BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még nem jön a bizottsági intő

Az új EU-tagoknak az idén nem kell a bizottság figyelmeztetésétől tartaniuk a magas államháztartási hiány miatt, konzekvensen követniük kell viszont a jövő hét végéig beadandó konvergencia-programot.

2004. május 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU-hoz frissen csatlakozott országoknak, így Magyarországnak sem kell azzal számolnia, hogy már az idén figyelmeztetést kap, amiért államháztartási hiánya meghaladja a maastrichti kritériumok között szereplő 3 százalékot – mondta lapunknak Gerassimos Thomas, az Európai Bizottság pénzügyekért felelős szóvivője. A figyelmeztetés kiadásának részleteiről az euróövezet 6 „renitens” tagállama kapcsán nyilatkozott a szóvivő, ezek az országok ugyanis tavaly és várhatóan az idén sem tudják a kijelölt zónában tartani hiányukat, elindítva ezzel az „excessive budget deficit”-re vonatkozó procedúrát (a súlyosabb figyelmeztetést tavaly novemberben Németország és Franciaország még megúszta).
A magyar kormánynak (amely az EU-csatlakozással együtt vállalta az euró bevezetését és ennek feltételei teljesítését) a csatlakozás „speciális körülményeire” való tekintettel nem kell szankciókkal számolnia, amennyiben túllépi a küszöböt, és arra sem szólítják fel, hogy egy év alatt csökkentse a kívánt szintre hiányát – mondta Thomas. Ettől függetlenül a május 15-éig benyújtandó magyar konvergencia-programot elemezve a bizottság nyáron feltehetően él ajánlási lehetőségével – tette hozzá a szóvivő. Az ERM II és az eurócsatlakozás tervezett dátumának folyamatos változását Thomas nem kívánta kommentálni, megvárják, amíg a magyar kormány kialakítja álláspontját. A szóvivő ráadásul elképzelhetőnek tartotta, hogy Litvánia és Észtország (kormányuk céljának megfelelően) már nyáron csatlakozzon az euró előszóbájának számító ERM II rendszerhez.
Amennyiben az Európai Bizottság rábólint a magyar konvergencia-programra, úgy az eurócsatlakozásig nem a három százalékot, hanem a programban foglaltakat „verik le rajtunk” – vélekednek a NAPI Gazaság által megkérdezett elemzők. A mostani konvergencia-program minden valószínűség szerint könnyebben teljesíthető vállalásokat tartalmaz, mint a korábbi előcsatlakozási programok, mivel a kormány – érthetően – el szeretné kerülni a nagyobb égéseket. A programnak vagy egyes részeinek nem teljesítése ugyanis fontosabb. Elemzők továbbra is 2010-re teszik a csatlakozás reális dátumát, s inkább e mellé sorakozik fel korábbi kijelentéseivel a kormány és a jegybank is.
Az ötéves forwardok alapján számolt konvergenciafolyamat érdekes képest mutat. Az öt-öt éves forwardig – tehát közel az euró bevezetéséhez – nagyjából folyamatos konvergencia mutatkozik, azután viszont megáll e folyamat.

Molnár Csaba
Molnár Csaba
Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet