ä NAPI Gazdaság
A lakás-takarékpénztári betétbefizetések, sőt az arra adott állami támogatás 3 százalékos betéti kamatát is érintheti a tervezett kamatadó, miután a polgári jog szerint ez is bankbetétnek minősül - mondta lapunknak Ferencz Iván, a Fundamenta-Lakáskassza Lakástakarékpénztár Rt. jogtanácsosa. Maga az adókedvezmény megtakarításként jelenik meg és az szja-törvény szerint adómentes.
Nem tudni, hogy a bankok az adó esetleges bevezetésével megnövekedő adminisztrációs kötelezettségük után felszámíthatnak-e díjat, ám a hasonló, a lakáshitel-törlesztések után kiállítandó igazolásért például nem tehetik. Ferencz szerint amennyiben a kamatadót bevezetnék a lakástakarék-betéteknél, az növelheti a szerződések futamidejét és későbbre tolódhat a kiutalások időpontja. Ez pedig indok lehet arra, hogy a konstrukcióra ne terjesszék ki a kamatadót.
Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára reméli, hogy nem a bankok adóterhei növekednek majd. A szervezet a kamatadóval kapcsolatban még semmiféle hivatalos megkeresést nem kapott a Pénzügyminisztériumtól. Kamatadó most is van, annak mértéke azonban nulla - hívta fel a figyelmet a főtitkár.
